מתניהו אנגלמן
מתניהו אנגלמןצילום: דוברות

בעקבות הסערה שהתעוררה סביב תנאי כליאתו של עמירם בן אוליאל שנחקר בעינויים והואשם ברצח בני משפחת דוואבשה, שיגרה חברת הכנסת לימור סון הר-מלך מכתב בהול למבקר המדינה שבו דרשה הבהרות והסברים על תנאי כליאתו הקשים של בן אוליאל.

במכתב ששיגרה תיארה סון הר-מלך כי בן אוליאל כלוא מזה כ-7 שנים בתא מבודד ללא אנשים נוספים, בעוד מחבלים מרצחים עם דם על הידיים משובצים באגפים פתוחים ונהנים מחיי חברה, שירותי דת, מטבח וארוחות משותפות.

ח"כ סון הר-מלך הוסיפה וציינה כי "הודאותיו של עמירם ניתנו רק בעקבות עינויים קשים שמותר להשתמש בהם אך ורק במקרים של פצצה מתקתקת. השימוש בנוהל זה בחקירתו של בן אוליאל ספג ביקורת ציבורית רחבה, בין השאר מחתן פרס ישראל פרופ' ישראל אומן", כתבה.

ח"כ לימור סון הר מלך
ח"כ לימור סון הר מלךצילום: ערוץ 7

"אבקשך לבדוק על סמך מה קיימת האפלייה בתנאי הכליאה בין אסיר ביטחוני יהודי לאסירים ביטחוניים ערבים, ובמידה ויתברר שאפליה זו אינה חוקית, אבקשך לדרוש תיקון מיידי. בנוסף, לאור האמור לעיל אבקש לאפשר לעמירם לחוג את ליל הסדר כהלכתו במחיצת האסירים האחרים באגף התורני, ולא במבודד בתאו", דרשה הח"כית.

בעקבות פנייתה של סון הר-מלך הורה מבקר המדינה לשירות בתי הסוהר לספק פרטים והבהרות בעניין. ח"כ סון הר-מלך מסרה בתגובה: "מדובר במקרה של אפליה מבישה וזועקת לשמים שמראה על טשטוש ערכים מוחלט. לא די בשיטות העינויים המזעזעות שהעבירו את בן אוליאל כדי לחלץ ממנו הודאה מפוקפקת ומלאת סימני שאלה, גם בתנאי כליאתו ממשיכים הרשויות להתעמר ואפילו תנאים של אסירים ביטחוניים ערבים נמנעים ממנו.
פניתי בנושא למבקר המדינה ואני מצפה לבירור מהיר ותיקון העוול הזה", הוסיפה.