בשמת סלע
בשמת סלעצילום: באדיבות המצולם

כשבשמת סלע הייתה בת שלושה חודשים אביה גוייס למלחמת יום הכיפורים אשר בעקבותיה פיתח פוסט טראומה.

המסע של בשמת כבת לפוסט-טראומתי הובילה אותה להקים קבוצה טיפולית לילדי המלחמה שגדלו בבתים פוסט-טראומתיים.

בשיחה עם ערוץ 7 היא מספרת על היוזמה "אבי גויס למילואים ולחם בסיני כטנקיסט, כשהסתיימה המלחמה הם נשארו שם בגזרה עוד כמה חודשים ארוכים ואז הוא השתחרר וחזר הביתה. הוא יודע להגיד היום שהוא כבר אז חזר והרגיש כל הזמן שמשהו לא בסדר, זו הייתה חוויה של מין הר געש פנימי שכל רגע עלול להתפרץ. הוא הלך כמה פעמים לרופא משפחה בחודשים שאחרי המלחמה ואמר שהוא לא מרגיש טוב, בגלל שלא הייתה מודעות לנושא של פוסט טראומה, גם הרופא כל פעם בדק אותו פיזית ולא מצא שום בעיה כי בגוף הכל היה שלם אבל הנפש הייתה סוערת."

רק בשנת תשעים שמונה פנה אביה של בשמת למשרד הביטחון בבקשה לקבל הכרה כפוט-טראומתי, תהליך שנמשך שנים רבות. "מרחו לו את הצורה היטב כמו שידעו לעשות שם לפני מקרה איציק סעידיאן ורק לפני שנה הוא קיבל הכרה על הפציעה שלו".

לילדות בצל אב פוסט-טראומתי ישנן השלכות רבות מספרת בשמת לערוץ 7. "ילד שגדל בצד פציעה כזו לומד מאוד מהר שהעולם הוא מקום לא בטוח. כשאין משענת וסמכות הורית שילד יכול לינוק ממנה, מאוד מהר אתה הופך להיות ילד מבוגר והיפוך התפקידים במשפחה מאוד בולט בילדים שבעצם מגדלים את האבות שלהם. יש תחושה שהעולם הוא מקום לא בטוח, זו תחושה מאוד חזקה בגלל שההורים לא מקבלים הכרה יש חוסר אמון במערכות גדולות".

בשלב מסוים הבינה בשמת שהיא לא לבד "אנחנו הדור השני של יום כיפור עוד יותר סובלים כי גם כשהיינו ילדים קטנים לא הייתה מודעות לדבר הזה בכלל, אז כל השנים הראשונות כשעיצבנו את האישיות שלנו בעצם הם בחסר". למערכת הבריאות אין מענה מוסדר כיום לדור של בשמת "עכשיו כשאנחנו מבוגרים אין שום תמיכה. היום אחרי הרפורמה של נפש אחת בעקבות איציק סעידיאן ילדים עד גיל שלושים ואחת זכאים לטיפול שזה מדהים. אנחנו בעצם שאנחנו ארבעים פלוס הילדים של יום כיפור אנחנו לא מקבלים שום תמיכה ושום תיקוף להעברה הבין דורית הזו שאנחנו חווים".

הפתרון של בשמת היה להקים מעין קבוצת תמיכה לילדי הדור השני של מלחמת יום הכיפורים. "הקמנו קבוצות טיפוליות עם אנשי מקצוע מהשורה הראשונה שמומחים בטראומה בהעברה בין דורית והם בעצם עוזרים לנו לעת בכל המקומות הכואבים מהילדות כדי שאנחנו כמבוגרים נוכל לחיות עם עצמנו יותר בשלום. יש לנו קבוצת פייסבוק סגורה שמדברים שם אחד עם השני על חוויות והתלבטויות על כל מיני דברים שאנחנו מתמודדים איתם ביום יום".

בארבעה-עשר באפריל מקיימת הקבוצה אירוע מיוחד שנועד לילדי הדור השני. "זה מפגש פרונטלי של דור שני במטרה לתת את החיבוק והמקום הזה בלי שום שיפוטיות ובלי שום ביקורת, קודם כל כדי להכיר אחד את השני. בנוסף נשמע מפרופסור זהבה סולומון שחוקרת המון שנים את הנושא של טראומה ושל טראומטיזציה משנית ונקבל ממנה כלים. גם המטפלים שלנו שמעבירים את הקבוצות יהיו שם, זה גם להכיר וגם לקבל הכוונה מקצועית על מה שעובר על כל אחד מאיתנו ולגלות שאנחנו לא לבד. כל מה שאתה עובר במשפחה שלך פתאום כשאתה מגלה שזה קורה בעוד משפחות זה נותן תחושה של הקלה".

להשתתפות באירוע לחצו כאן