מנסור עבאס
מנסור עבאסצילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

מפכ"ל המשטרה רב-ניצב קובי שבתאי שוחח אמש (שלישי) עם יו"ר מפלגת רע"מ מנסור עבאס, אחרי החשיפה בחדשות 12 ולפיה המפכ"ל אמר בשיחה עם השר לביטחון לאומי: "הם רוצחים אחד את השני, זו המנטליות של הערבים".

המפכ"ל הדגיש את מחויבותו למיגור הפשיעה והגברת הביטחון האישי של האזרחים הערבים, והבהיר לעבאס שדבריו הוצאו מהקשרם ושלא הייתה שום כוונה לפגוע באזרחים הערבים שרואה בהם שותפים למאמצים למיגור הפשיעה והאלימות בחברה הערבית.

עבאס הסתייג מהאמירות שיוחסו למפכ"ל שבתאי וביקש ממנו לחזור בו פומבית, והביע את הערכתו למאמצי המפכ"ל בשנתיים האחרונות במיגור הפשיעה והאלימות והעבודה המשותפת שהייתה להם.

כאמור, השר בן גביר והמפכ"ל קובי שבתאי נפגשו בשבוע שעבר בעקבות אירוע רצח בחברה הערבית. בשיחה בין השניים הם דנו בפשיעה בחברה הערבית ובצורך להקים משמר לאומי. בחדשות 12 הובאו ציטוטים מהשיחה הכוללים אמירות קשות של המפכ"ל כלפי הציבור הערבי בישראל.

על פי הדיווח השר לביטחון לאומי פנה למפכ"ל ודרש להבין אילו צעדים ננקטים בנושא האלימות במגזר הערבי וציין "זה עובר כל גבול". המפכ"ל שבתאי השיב: "אין מה לעשות. הם רוצחים אחד את השני. זה הטבע שלהם. זו המנטליות של הערבים". השר בן גביר אמר בתגובה: "המפכ"ל אפשר לעצור את זה, צריך למנוע רצח גם של ערבים וגם של יהודים".

מהמשטרה נמסר בעקבות חשיפת הציטוטים במהדורה המרכזית: "במשטרה נדהמים מכך שהשר ולשכתו מקליטים שיחות אישיות בין השר למפכ"ל וזועמים על הוצאת דברים מהקשרם בשיחה שעסקה בדפוסי ההתנהגות בחברה הערבית שאינה מסגירה את זהות הרוצחים גם כשהיא ידועה לקרובי הקורבנות", מסרו. "התנהלות זו מעמידה בספק את יכולת המשטרה לדווח לשר מבלי שתחשוש לחשיפת מקורות ולעיוות השיחות".

בהמשך פרסמה המשטרה תגובה נוספת. דובר המשטרה אלי לוי מסר כי "הדברים שהודלפו משיחת טלפון אישית בין השר לביטחון לאומי למפכ"ל המשטרה הינם חלקיים ויוצרים תמונה מעוותת. הדברים הודלפו באופן מגמתי וזאת במטרה לפגוע במפכ"ל ובמשטרת ישראל".

"בשיחה דיברו השר והמפכ"ל על שני סכסוכים מדממים ספציפיים ולא על כלל המגזר הערבי. כל מי שמכיר את המפכ"ל מכיר גם את יחסיו הטובים והקרובים עם המגזר הערבי על כל רבדיו", הוסיף לוי.

לדבריו, "כמפקד בשורה ארוכה של תפקידים במשך שלושה עשורים, פעל המפכ"ל למען בטחון הציבור ובו גם הציבור הערבי בישראל באופן שיוויוני ומכבד . מיומו הראשון בתפקיד המפכ"ל רב ניצב יעקב שבתאי הציב למשטרת ישראל את יעד המאבק בפשיעה ברחוב הערבי כיעד ראשון במעלה תוך השקעה חסרת תקדים של משאבים ,טכנולוגיה וכוח אדם. כל אלה נרתמו למאבק עיקש נחוש וחסר פשרות בארגוני הפשיעה ברחוב הערבי ובמחוללי הפשיעה במטרה לחזק את המשילות ואת תחושת הבטחון של הציבור שרובו ככולו אוכלוסיה נורמטיבית ושומרת חוק".

"כל פרשנות אחרת הינה שגוייה ומשרתת את מי שמבקש לפגוע במפכ"ל בפרט ובמשטרת ישראל בכלל .
מפכ"ל המשטרה רב ניצב יעקב שבתאי ימשיך לפעול בנחישות למען בטחון החברה הערבית בישראל", סיכם דוברו של המפכ"ל.