שיבא - תל השומר
שיבא - תל השומרצילום: דוברות

פגיעה בקודשי ישראל: פעילי שמאל מתכננים מחר (שישי) "מסיבת פיצות" במחאה על חוץ החמץ שעבר במליאת הכנסת.

האירוע הפרובוקטיבי ייערך מחר בשער הכניסה לבית החולים שיבא בתל השומר. "נשתדל להיות מוכנים עם הפיצה הראשונה ב-11:30", אמרו המארגנים.

דנה גת שפרסמה את המיזם בחשבון הטוויטר שלה המליצה להצטייד במחצלות, כלי אוכל לפיקניק כולל כוסות - אך לא כלים חד פעמיים. לדברי גת כדאי לבוא ב"אווירת חירות וכבוד לזולת". היא המליצה גם "להצטייד בכובעים ובקרם הגנה" וציינה כי האירוע ייערך בתיאום עם המשטרה.

כצפוי מרבית הגולשים לא התחברו לרעיון לקיים ''מסיבת פיצות'' בעיצומו של חג הפסח. "מיותר ממש", כתב ניר אבי. "מבזה את המסורת של כולנו, מסורת של אלפי שנים. בגלל ממשלה מטומטמת עם שרים מאוסים לא צריך לשפוך את התינוק עם המים''. עיתונאי "כיכר השבת" ישי כהן תקף: ''כמה עלוב צריך להיות כדי להכניס ולפזר בכוונה חמץ בבתי חולים. אפסים''.

גולש נוסף תקף: "אתם לא נלחמים על הדמוקרטיה, אתם סתם אנשים רעים". עידן אזולאי, גולש המעיד על עצמו כאתאיסט, צייץ כי מדובר באירוע "מיותר לגמרי. מה בדיוק תשיגו בזה? יש הסכמה כל כך רחבה שחוק החמץ הוא טיפשי, אז בשביל מה? עוד שנאה? עוד הקצנה? די, נמאס. אגב, הכותב הוא יותר חילוני מכל אתאיסט. חג שמח בכל זאת".

הרב דוד סתיו, יו"ר ארגון רבני צהר ורבה של המועצה המקומית שוהם, נפגש ביום שלישי עם מארגני מחאת החמץ בניסיון למנוע מהם לקיים את האירוע.

במהלך הפגישה התנהל שיח ושני הצדדים הציגו את כאבם על המצב שנוצר. הרב סתיו אמר בסיום המפגש: "לצערנו, לגבי אירוע המחאה המתוכנן לא הגענו להסכמה למרות הניסיונות הרבים, אך כן הגענו להסכמה על המשך השיח לאחר חג הפסח. זאת על מנת לקדם את שיתוף הפעולה שיסייע להמשך החיים המשותפים בין דתיים לחילוניים כדי שכולנו נוכל לחיות זה לצד זה. דבר שכולנו בסופו של דבר חפצים בו".

חוק החמץ שאושר בכנסת קובע כי כל מנהל בית חולים יוכל להציב שלטים בבית החולים המורים על איסור אכילת חמץ בשטח המקום, אך לא מאפשר למנהלי בתי החולים להורות על חיטוט בתיקים.

פרופ' רוני גמזו, מנהל המרכז הרפואי איכילוב, אמר לאחר אישור חוק החמץ בכנסת: "בית החולים איכילוב הינו ציבורי ומכבד את מסורת ישראל. אני מבהיר - מעולם לא בדקנו חמץ בתיקים וכך גם השנה. אני מבקש מכולם להימנע מפרובוקציות מיותרות, בדגש על המרחב הציבורי ולכבד איש את אמונתו של רעהו".