סרטן
סרטןצילום: ISTOCK

חברת הביוטכנולוגיה "מודרנה" טוענת כי בתוך חמש עד עשר שנים היא תפתח חיסונים למגוון מחלות קטלניות ובהן סרטן, מחלות לב וכלי דם, ועוד.

ד"ר פול ברטון, מנהל הרפואה הראשי של מודרנה, אמר כי הוא בטוח שעד שנת 2030 החיסונים נגד מרבית המחלות האלו כבר יהיו מוכנים, כאשר לטענתו החברה תוכל להציע חיסונים למרבית המחלות כבר בתוך חמש שנים בלבד. הוא סיפר כי מהנדסי ורופאי החברה עובדים כעת על פיתוח החיסונים.

"נקבל את החיסון הזה והוא יהיה יעיל ביותר. הוא יחסוך מאות רבות של אלפים, אם לא מיליוני חיים. אני חושב שנוכל להציע חיסונים מותאמים אישית לסרטן נגד מספר סוגי גידולים שונים לאנשים ברחבי העולם", אמר ברטון. הוא הוסיף כי הביוטכנולוגים של מודרנה "הצליחו לבצע התקדמות אדירה של 15 שנים בתוך 12 עד 18 חודשים בזכות חיסוני הקורונה שפיתחה החברה", מה שהוביל לקיצור דרמטי של זמני פיתוח החיסונים העתידיים בטכנולוגיית mRNA.

"אני חושב שיהיו לנו טיפולים מבוססי mRNA למחלות נדירות שבעבר לא היו ניתנות לריפוי. אני חושב שבעוד 10 שנים מהיום נתקרב לעולם שבו באמת נוכל לזהות את הגורם הגנטי למחלה, ובדרך פשוטה יחסית נתקן את זה באמצעות טכנולוגיה מבוססת mRNA.

אני חושב שמה שלמדנו בחודשים האחרונים הוא שאם אי פעם חשבת ש-mRNA נועד רק למחלות זיהומיות, או רק לקורונה, העדויות כעת הן שזה ממש לא המקרה. אפשר ליישם את זה בכל מיני אזורי מחלה: בסרטן, מחלות זיהומיות, מחלות לב וכלי דם, מחלות אוטואימוניות, מחלות נדירות. יש לנו מחקרים בכל התחומים האלה, וכולם הראו הבטחה עצומה", אמר ברטון.