מסר לנתניהו. אלחיאני
מסר לנתניהו. אלחיאניצילום: חזקי ברוך

בשיחה עם ערוץ 7 מתייחס ראש מועצת בקעת הירדן, דוד אלחיאני, למניעי ההסלמה הביטחונית באזור שלו, אזור שעד לא מכבר היה שקט מאוד, וגם להשלכות אפשריות על הזירה הביטחונית לקריאתו להחלת ריבונות על בקעת הירדן.

באשר לסיבות שהובילו להסלמה הביטחונית אומר אלחיאני כי למיטב הערכתו, וכך גם נאמר לו מגורמי ביטחון בכירים זיהויה של בקעת הירדן כאזור ששמר על שקט ביטחוני גם בתקופות סוערות הרבה יותר, מתקבע גם אצל גורמי הטרור המבקשים חולל שינוי באזור זה.

אלחיאני מזכיר בדבריו כי אלפי ערבים מתושבי הבקעה מועסקים במשקי הישובים והמושבים לאורך הבקעה, ואינם חפצים בהסלמה זו. ניתן, הוא אומר, להבחין כי רוב מוחלט של המפגעים, ואולי אף כולם, אינם מתושבי הבקעה, אלא כאלה שמגיעים מאזור שכם רמאללה וכיוצא באלה ומאחר והם מזהים את ריכוז כוחות צה"ל באזורים שלהם, הם בוחרים להגיע לאזור רגוע הרבה יותר אליו הם יכולים לנוע בחופשיות, וזהו אזור בקעת הירדן.

אלחיאני מציין כי מאחר וזו גם הערכת בכירי הצבא, הוחלט לעבות את הכוחות הצבאיים בבקעה בגדוד נוסף. לדבריו ניתן להבחין בשינוי תפיסה ברש"פ המאבדת שליטה על יריחו, ומנגד קיים שינוי תפיסה ביטחונית גם בצד הישראלי, שם הופנמה ההבנה שיש צורך בחשיבה מחדש ובהגברת פעילות ונוכחות כוחות בהתאם לגישה החדשה והמתבקשת. להבנתו כבר בימים הקרובים ניתן יהיה להבחין בפעילות שאינה מסתכמת בהרתעה בלבד, אלא גם בטיפול במפגעים עצמם.

לשאלתנו אם ישנם צעדים שהוא סבור שיש לנקוט בהם והצבא בוחר שלא לעשות כן, אומר אלחיאני כי על איכותו של צה"ל, על איכות חייליו ומפקדיו, על איכות חיל האוויר אין עוררין, וגם הוא עצמו מתייחס לצה"ל כאל צבא מקצועי שיודע מה נכון וצריך לעשות. "כאזרחים אנחנו לא נחשפים לתמונה הכוללת שאליה נחשפים ראשי הצבא השב"כ והמדינה", הוא אומר ומוסיף כי מתוך הבנה זו הוא "משוכנע שהצבא שלנו יודע מה לעשות כדי לשמור על חיי האזרחים כולם, לא רק בבקעה וביהודה ושומרון, אלא במדינה כולה".

הזכרנו בשיחה עם אלחיאני את קריאותיו באחרונה בהן שב על עמדתו וקריאתו אותן הוא משמיע מזה שנים, להחלת ריבונות בבקעת הירדן. שאלנו את אלחיאני אם לטעמו מהלך שכזה הוא בגדר הצהרה לאומית, או שמא יש ביישום קריאתו זו גם תרומה להגברת הביטחון בבקעה.

לטעמו של אחיאני החלת הריבונות מהווה אבן דרך חשובה בכל הנוגע למאבק בתפיסת אוסלו שיצרה תחושה אצל ערביי יו"ש והבקעה שמדינה פלשתינית צפויה לקום בקרוב על כל יהודה ושומרון. רעיון זה, הוא מזכיר, אמנם הולך ומתפוגג, אך הוא הוטמע גם בקרב רבים מאזרחי ישראל הסבורים שהגשמתו תביא שקט לישראל, על אף שמדובר במדינה שתהיה איום קיומי על עתידה של ישראל. תפיסה זו ממנפת אצל ערביי הרש"פ מוטיבציה לטרור. לעומת זאת, סבור אלחיאני, החלת הריבונות על בקעת הירדן ועל כל שטחי C ישים קץ לקיבוע המחשבה שאנחנו עושים שלום עם תרבות מערבית. "מה שיקרה ביהודה ושומרון ישכפל בממדים הרבה יותר גדולים את מה שמתרחש ברצועת עזה ויסכן בעיקר את תושבי שפלת החוף".

"החלת הריבונות תגיד שהסיפור הזה נגמר ואת השאיפות שלכם תוכלו לכתוב על פתק ולזרוק את זה לפח", אומר אלחיאני ועל החשש שמא דווקא צעד זה יגביר את המוטיבציה לטרור, הוא משיב: "מי שלא מכיר את הנתונים מייצר הנדסת תודעה כאילו אנחנו שולטים על האוכלוסייה הפלשתינית. המציאות היא ש-95 אחוז מהאוכלוסייה הפלשתינית נמצאים תחת אחריות הרש"פ, מרבית האוכלוסייה הפלשתינית לא יודעים מה זו מדינה ומה הם מוסדות. הם מכירים רק את המלך ובעיניהם הוא פופולארי יותר מאבו מאזן. כשדובר על ריבונות בבקעה הם קרנו וזהרו. הם היו נרגשים כי עוד מעט הם יקבלו תעודת זהות כחולה. הם חוששים לומר את זה בקול רם, אבל הם לא רוצים להקים מדינה כי הם יודעים שהרש"פ היא רשות מושחתת ואלימה. הם רואים את ערביי ישראל ורוצים לחיות כמותם".

עוד מזכיר אלחיאני את הפחדות העבר שנגוזו מהר מאוד. כך היה כאשר הוחלט על פתיחת אתר הטבילה בירדן. היה חשש שהרתיע גם את שר התיירות דאז מלהגיע לאירוע, אך האתר נפתח ודבר לא קרה. כך היה גם כאשר טראמפ החל לדבר על העברת השגרירות האמריקאית מתל אביב לירושלים. מנהיגים מהעולם הזהירו אותו והילכו עליו אימים, כפי שסיפר טראמפ עצמו, אך הוא העביר את השגרירות ודבר לא קרה.

"צריך לחשוב מה האינטרסים שלנו ולא מה יגידו. יש לנו הזדמנות של פעם ביותר מדור להחיל ריבונות. יש לנו ממשלה ימנית עם 64 חברי כנסת. במשך שנים כשדיברו על ממשלת ימין דיברו על עוד ישוב פה או שם, אבל אם הממשלה הזו רוצה להטביע חותם היסטורי על עם ישראל היא צריכה להחיל ריבונות", אומר אלחיאני ואנחנו שואלים אם אכן נתניהו רוצה להטביע חותם שכזה בהיסטוריה הישראלית, והוא משיב: "אני מניח שנתניהו רוצה, אבל צריך לעודד ולחזק אותו שלא יפחד מהמפחידים שלוחשים באוזנו ומאיימים בפירוק הסכמי אברהם. אז מה? בסוף יחדשו אותם. כך גם הילכו אימים על טראמפ. די עם התבוסתנות הזו של מה יקרה. להחיל ריבונות על חבל ארץ מולדת זו זכות שנמצאת היום בידיים של 64 מנדטים. זו זכות היסטורית ויהודית, קחו אותה בידיים ותממשו אותה".