הר הבית
הר הביתצילום: נתנאל מלכותיה/TPS

משרד החוץ הירדנית מפרסם גינוי לעליית יהודים להר הבית במהלך חג הפסח אותה הוא מכנה "הפלישות התכופות למסגד אל-אקצה" המתבצעות "תחת אבטחה כבדה של משטרת הכיבוש הישראלי באופן המהווההפרה של המצב ההיסטורי והחוקי הקיים ב(מסגד) אל-אקצה המבורך והפרה של קדושת המקומות הקדושים".

סנאן אל-מג’אלי, דובר משרד החוץ הירדני, אמר כי כל שטח מסגד אל-אקצה הכולל 144 דונם (כלומר כל שטח הר הבית) הוא מקום פולחן בלעדי למוסלמים.

אנשי דת מוסלמים טוענים, כי כל שטח מסגד אל-אקצה כולל בתוכו גם את הכותל המערבי והוא שייך בלעדית למוסלמים. הם גם שוללים לחלוטין את עובדת קיומו בעבר של בית המקדש על הר הבית.

לדבריו, מחלקת ההקדשים הירדנית היא הגורם היחיד המוסמך לנהל את עניני מסגד אל-אקצה ולהסדיר את הביקור במקום.

הוא הטיל על ממשלת ישראל את האחריות להסלמה בירושלים וב"כל השטחים הפלסטיניים הכבושים ולהתדרדרות שתלך ותחמיר אם ישראל לא תחדל מפלישות ל(מסגד) אל-אקצה ומהכבדת היד על המתפללים בימים המבורכים האלה".

עוד אמר אל-מג’אלי, כי ישראל בהיותה מדינה כובשת לעמוד במחויבותיה על פי הדין הבינלאומי, ובפרט החוק הבינלאומי ההומניטרי בנוגע לירושלים ולמקומות הקדושים, ובפרט מסגד אל-אקצה, להימנע מצעדים כלשהם הפוגעים בקדושת המקומות הקדושים, לחדול מצעדים המשנים את המצב ההיסטורי והחוקי הקיים והפוגעים בסמכויות מחלקת ההקדשים הירדנית.

ובתוך כך, נביל אבו רודיינה, דובר הנשיאות הפלסטינית, אמר כי "ההתגרות הישראלית המתמשכת נגד מסגד אל-אקצה המבורך פסולה, והיא תהפוך את הרחבה שלו לזירת מלחמה, דבר שיביא להתדרדרות חמורה של המצב".

אבו רודיינה האשים את ישראל בביצוע "פשעים" וב"חלול המקומות הקדושים" בהדגישו, כי העם הפלסטיני ימשיך לעמוד איתן ולהגן על המקומות הקדושים "בכל מחיר".