זוהר ארגוב ועפרה חזה
זוהר ארגוב ועפרה חזהבאדיבות כאן ארכיון

לאחר חודשים של עבודה מאומצת, ולכבוד יום העצמאות ה- 75 למדינת ישראל, נחשף היום שיר הבינה המלאכותית העברי הראשון בביצוע שניים מהזמרים שחשבנו שקולם נדם לנצח - זוהר ארגוב ועפרה חזה.

את השיר שהפגיש בין השניים עשרות שנים לאחר מותם ונקרא "כאן לעולם" יצרה חברת Session 42 לבקשת 'כאן, תאגיד השידור הישראלי', והוא מבטא נוסטלגיה וגעגועים לחלקי העם השונים בימים של ריחוק מחד וחדשנות טכנולוגית שמרפררת לימים הגדולים של פסטיבלי הזמר והפזמון מאידך.

השיר, שנכתב בידי רון ביטון, רועי מכלוף וטל פורר שגם הפיק מוזיקלית, נוצר על ידי דגימת הקלטות של שני האמנים המיתולוגיים כאשר בSession 42 גרמו למערכת הבינה המלאכותית לא רק "ללמוד" את קולם של הזמרים, אלא גם את סגנונם הייחודי, חיתוך שירתם ואת המאפיינים הייחודיים שלהם.

במקביל לדגימת הקולות, הובאו גם זמרים וזמרות, ששרו ו"לימדו" את מערכת הבינה המלאכותית את השיר עצמו ובביצוע הסופי הצליחו לשלב את קולותיהם וסגנונם של ארגוב וחזה, על ידי תוכנת הבינה המלאכותית. בנוסף, תפקיד הגיטרות החשמליות בשיר גם הן נעשו באמצעות בינה מלאכותית, מה שאפשר שילוב של מספר סגנונות נגינה בצורה יעילה בשיר.

(הטעימה שנחשפה מהשיר. השיר המלא ישוחרר למחרת שביעי של פסח - ביום חמישי בצהריים)

"הפרויקט הזה מאוד מרגש אותי", מספר אמנון ארגוב (אח של זוהר ארגוב א.פ.), "כשהשמיעו לי את השיר בפעם הראשונה, זלגו לי דמעות, הרגשתי בוקס בבטן אבל בוקס נעים של תחושת הגעגוע והאהבה הגדולה לאחי שנפטר והנה הוא שוב כאן לידי שר שיר חדש בקולו, מי היה מאמין שזה בכלל אפשרי?"

"אני רוצה להודות ליוצרים וכל מי שגרם לזה לקרות הבאתם מתנה גדולה לא רק למשפחה אלא לכל עם ישראל ועל זה נאמר ברוך מחיה המתים. חג שמח לכולם".

גם עידו משולם ואורי חזה סיפרו כי כאשר פנו אליהם בפעם הראשונה לבקש את אישורם לפרוייקט הם היו ספקנים, שהרי כיצד ניתן באמצעים טכנולוגיים, לשחזר קולו של זמר שנפטר בשיר חדש שמעולם לא שר ועדיין ישמע אותנטי ונאמן למקור?

"מחד, הגעגוע לשמוע שוב את עפרה בשיר חדש היה גדול, אך מאידך היה חשוב לנו שקולה של עפרה יישמע בדיוק כפי שהוא ועל זה הייתה תשומת ליבנו העיקרית", הם מספרים על ההתלבטות, "נפגשנו עם אודי ענתבי וטל פורר וקיבלנו הבטחה שנוכל לאשר את התוצר הסופי. לאחר מחשבה מעמיקה, החלטנו לתת לכך אור ירוק".

"כשהוזמנו לשמוע את השיר באולפנים של סשן 42 הגענו בציפייה אל הלא נודע. ולכן, בהשמעה הראשונה היינו בעיקר דרוכים בהתרגשות רבה. בהשמעה השנייה הפנמנו את מה שאנו שומעים והדמעות כבר זלגו מעצמן - זה נשמע כמו עפרה, זה הקול של עפרה, זאת עפרה בשיר חדש מזה 23 שנים! ההתרגשות והשמחה באולפן הייתה עצומה לצד געגוע גדול, משום שנזכרנו בימים שעפרה הייתה משמיעה לנו שיר או אלבום חדש לפני יציאתו ונוכחותה באולפן הייתה חסרה לנו מאוד".

"אין ראויה ממנה להיות הזמרת הראשונה בפרויקט חדשני, שלא לומר מהפכני וראשון מסוגו בעולם. שימח אותנו מאוד שגם בחירת המילים וגם בלחן הצליחו היוצרים לכתוב ולהפיק שיר שמתאים לאישיותה, לסגנונה ולמנעד קולה של עפרה. אנו גם שמחים שמתאפשר לנו להנגיש את עפרה לדור הצעיר ולהמשיך בהנצחתה ומורשתה".