מאיר שלו
מאיר שלוצילום: פלאש 90

הסופר מאיר שלו הלך לעולמו היום (שלישי) בגיל 74, לאחר שנאבק במחלת הסרטן בחודשים האחרונים. מועד הלווייתו טרם פורסם.

שלו נחשב לאחד מהסופרים הישראלים הנקראים ביותר והוא היה בעל טור שבועי בעיתון "ידיעות אחרונות".

שלו כתב בין השאר את רבי המכר "יונה ונער", "רומן רוסי", "עשו" ורבים נוספים. ספריו תורגמו לעשרות שפות. שלו כתב גם את הקלאסיקות "אבא עושה בושות", "הכינה נחמה" ו"גומות החן של זוהר".

מאיר שלו נולד במושב נהלל וגדל רוב חייו בשכונת קריית משה בירושלים. בעשור האחרון הוא התגורר במושב אלוני אבא שבעמק יזרעאל. שלו היה גרוש והותיר אחריו בת ובן.

הוא למד בבית הספר התיכון שליד האוניברסיטה העברית, שירת בצה''ל בסיירת גולני ונפצע במלחמת ההתשה בבקעת הירדן. שלו בעל תואר ראשון בפסיכולוגיה מהאוניברסיטה העברית.

את דרכו החל שלו כעיתונאי ומגיש פינות ביקורת בטלוויזיה. שלו גם הנחה את התוכנית "שעה טובה" ששודרה בערוץ הראשון. בלא מעט מספריו כתב שלו על ראשית ההתיישבות היהודית בישראל, וביסס את תכניו על התנ''ך וספרי ההיסטוריה של העם היהודי.

נשיא המדינה יצחק הרצוג ספד: ''כמה מצער שלא נחוש עוד את הציפייה הדרוכה לעוד ספר חדש של מאיר שלו, שייצא לאור וישנו את חיינו, יהפוך אותם לעשירים יותר, מלאים יותר. כמה עצוב שלא נזכה לחגוג עמו, יליד תש"ח, את יום העצמאות הקרוב.

''עם פטירתו של מאיר שלו, נותרו מדינת ישראל וארץ ישראל כשהן חסרות את אחד מאוהביהן הגדולים ביותר. הוא היה איש אשר רוח בו, שקרקע המולדת וקורותינו כחברה, כעם וכאומה, פיעמו בכל אחת ממילותיו. החיבור העמוק שלו למורשת ישראל מזה, ולנימיהן הרגישים ביותר של הציונות והישראליות המתחדשת מזה, היו תשתית מפוארת לשורה של נכסי צאן ברזל שיוותרו בידינו לעד, כמצבת נצח לפועלו''.

עוד ספד הנשיא: ''הוא גרם לכולנו לאהוב את נופי ילדותו האנושיים והפיזיים, עליהם כתב בכישרון כה רב. לאהוב את השפה העברית, את התנ"ך, וכמובן – אותנו, את העם בישראל. יהי זכרו ברוך''.

שר התרבות מיקי זוהר ספד: "מאיר שלו, אמן המילים וסופר בחסד עליון. יצירותיו וספריו הרבים מהווים חלק בלתי נפרד מארון הספרים הישראלי וייחקקו לעד בתרבות הישראלית. יהי זכרו ברוך".