ירושלים היום מול היוונים
ירושלים היום מול היווניםצילום: FIBA.BASKETBALL

שריפת דגל ישראל, ירי זיקוקים ומטח של סלעים לעבר האוהדים האורחים מישראל, אלה היו רק חלק מהמתקפה האלימה והאווירה העויינת ששררה הערב (רביעי) באולמה הביתי של א.א.ק אתונה היוונית.

היה זה במשחק השני בסדרת רבע גמר ליגת האלופות של פיב"א, בין היוונים המקומיים להפועל ירושלים הישראלית.

הפועל הגיעה למשחק החוץ הערב, בעיצומו של חג שני של פסח, עם יתרון 0:1 בסדרה ועם תקווה גדולה להצליח לנצח ולהעפיל לראשונה בהיסטוריה לפיינל-פור ליגת האלופות אותו היא ככל הנראה תארח באולמה הביתי, היכל הפיס ארנה שבבירה.

עוד באמצע הרבע הראשון, אותו סיימה הפועל ביתרון נקודה עם 21:20, החלו האוהדים היוונים המקומיים לתקוף באלימות את מאות האוהדים הישראלים שנכחו ביציעים כשמלבד שריפת דגל ישראל, אלה ירו בכינון ישיר זיקוקים לעבר הישראליים וכן השליכו סלעים ואבנים ומכל הבא ליד לעברם.

מתקפה זו של האוהדים המקומיים גרמה להפסקת המשחק ולאחר שאלה שבו ועשו זאת גם ברבע השני ובהפסקת המחצית, בפיב"א, ארגון הכדורסל האירופי, שקלו שלא להמשיך את המשחק.

יחד עם צוות השיפוט ובהתעייצות עם מאמן הפועל ירושלים, הוחלט לחדש את המשחק לאחר זמן מה, ולאוהדים היוונים נמסר כי כל מתקפה נוספת תגרור את הפסקת המשחק וחידושו ללא אוהדים.

בסופו של דבר, הפסידו הירושלמים בתוצאה 78:94 והמאזן בין השתיים בסדרה עומד על תיקו 1:1, כאשר המשחק השלישי והמכריע יתקיים בשבוע הבא בהיכל הפיס ארנה שבבירה.

בהפועל ירושלים אמרו לאחר המשחק: "הפועל ירושלים רואה באירועים הקשים באתונה כלא פחות ממתקפת טרור על אוהדים ישראלים, שהגיעו בהמוניהם לתמוך בקבוצתם, כפי שהם עושים במשך שנים".

לדברי הירושלמים, "לנוכח האירועים, במחצית המשחק בדקנו את כל דרכי הפעולה. הוצאת אוהדי הפועל היא אופציה שנשללה על הסף בשל העובדה שאוהדים יוונים הקיפו את ההיכל, והיתה סכנה ממשית למתקפה קשה מחוץ לאולם. גם הפסקת המשחק היא אפשרות שנשקלה ברצינות ע"י הנהלת הקבוצה, אך אנשי הביטחון והמשטרה הזהירו כי החלטה זו עלולה להוביל לכאוס מוחלט ולפוגרום אלים שהיה מסכן חיי אדם".

"לפיכך הוחלט, למען שמירה על בטחונם של כל אוהדי הפועל, להמשיך את המשחק, לצד הבטחה של צוות השיטור כי אירוע אלים נוסף יוביל להוצאת כל האוהדים, משני הצדדים מהאולם. הפועל מוקירה ונעמדת לצד כל אוהד ואוהדת שהגיעו לתמוך בקבוצה בתנאים כל כך קשים, ואנו מצרים על החוויה הטראומטית שאוהדינו המסורים נאלצו לעבור. המועדון לא יעבור על האירועים בשתיקה, ותלונה חמורה תוגש לפיב"א".