אוהדי הפועל ירושלים
אוהדי הפועל ירושליםצילום: אודי ציטיאט, מנהלת הליגה

"אנו מגנים כל אלימות שמתרחשת באולמות, ומציבים בראש סדר העדיפויות שלנו את ביטחונם של האוהדים המגיעים למשחקים", כך התייחסו היום (חמישי) בארגון הכדורסל האירופי, פיב"א, לאירועי אמש באולמה הביתי של א.א.ק אתונה היוונית.

כזכור, אמש, במהלך המשחק השני בסדרת רבע גמר ליגת האלופות של פיב"א בין הפועל ירושלים לא.א.ק אתונה היוונית, התפרעו האוהדים היוונים המקומיים מספר פעמים.

לאחר שהציתו דגל ישראל ביציעיהם ובזמן שהפועל ירושלים הובילה, החלו אלה לירות זיקוקים בכינון ישיר לכיוון האוהדים הישראליים ובהמשך השליכו אבני שיש על האוהדים הישראליים שביציע, כאשר חלקם נזקקו לטיפול רפואי וסבלו מחרדות.

לאחר שההתפרעות האלימה והאנטישמית המשיכה גם בהפסקת המחצית, שקלו בירושלים שלא לעלות לשחק את המחצית השניה, אך במשטרה המקומית חששו כי הדבר יגרום לאלימות קשה עוד יותר ועל כן הוחלט להמשיך ולקיים את המשחק עד לסיומו בו הפסידה לבסוף ירושלים והתוצאה בסדרה התאזנה.

היום, יממה אחרי, הודיעה הנהלת פיב"א כי תפתח בחקירה נגד ההתנהגות של האוהדים היוונים שידועים כאלימים במיוחד כאשר רק לפני חודשיים סיימה הקבוצה היוונית לרצות עונש של שלושה משחקי בבית ללא קהל בעקבות פעולות דומות שביצעו במשחק מול רג'ו אמיליה.

למעשה, שמונה משחקים קיימה א.א.ק באירופה השנה - שלושה הופסקו ובשניים מהם היו אירועים חריגים.

בהודעת פיב"א נכתב כי "נמשיך לעבוד בשיתוף פעולה עם כל המועדונים על מנת לספק את התנאים הטובים ביותר", והבטיחו כי "סנקציות יוטלו על מועדונים שאינם מסוגלים לספק סביבה בטוחה".

יש לציין כי היוונים הם אחת מבין שלוש הקבוצות שהגישו מועמדות לארח את אירוע הפיינל-פור היוקרתי של המפעל האירופי השני בחשיבותו, זאת ביחד עם הפועל ירושלים ומלאגה הספרדית וההערכות הן כי ההתפרעות אמש של האוהדים היוונים תביא לפסילתם מאירוח הטורניר.

מיד לאחר הודעת פיב"א על פתיחת הליך משמעתי נגד היוונים, התייחסה גם הקבוצה היוונית לאירועי האלימות של אוהדיה.

"א.א.ק אתונה מביעה את צערה על המחזות המבזים שמנעו מאיתנו להתענג על הניצחון על הפועל ירושלים. במקרה הזה, הזוועות של חוליגנים, שגרמו לנזק עצום בבית שלנו, חצו את הדמיונות הכי חולניים. החוליגנים האלה לא שייכים לארגון האוהדים של א.א.ק. האוהדים האמיתיים הם אלה שנכחו באולמה של הפועל והתנהגו למופת לאורך כל המשחק, כמו שקרה גם באולמות אחרים באירופה. האוהדים האמיתיים הם אלה שגינו אתמול את מי שבאו לפגוע בקבוצה שלנו".

עוד נכתב בהודעת המועדון היווני כי "זה שנים שא.א.ק מוכיחה שהיא לא מונעת מאנטישמיות, מכבדת את החופש והזכויות של כל אדם ונלחמת באלימות, כפי שעושים האוהדים שלנו. זה ברור שהפרובוקטורים שפוגעים בנו לא רוצים את טובת הקבוצה, ומנסים להחליש מותג שזוכה לכבוד ברחבי אירופה. זו הפעם השנייה שהם פוגעים בנו בארבעה חודשים. הפרובוקטורים האלה לא ינצחו אותנו".

לסיום כתבו היוונים: "בפני האוהדים האמיתיים שלנו, אנו מתנצלים מעומק הלב בשמם של הפוגעים. אנו מתנצלים גם בפני אוהדי הפועל ירושלים על הנזק שנגרם להם. נגרש את החוליגנים, הם לא מייצגים את א.א.ק".