הרב שמואל אליהו
הרב שמואל אליהוצילום: David Cohen/Flash90

הרב שמואל אליהו כתב מכתב לסגן ראש עיריית תל אביב, ראובן לדיאנסקי, שיצא נגד תפילת ההלל שנערכה השבוע לרגל חול המועד פסח בכיכר דיזנגוף בעיר.

"נכחתי בתפילת ההלל שהתקיימה בכיכר דיזינגוף בתל אביב השבוע ביום שלישי, יחד עם מאות רבות של אנשים ונשים שרקדו ושרו בשמחת לבב, ויצאו מהתפילה בפנים מאירות. שמעתי שמאוד כעסת שלא התפללנו בתערובת גברים ונשים. קראתי את התוכניות שלך למנוע מאיתנו להתפלל בתל אביב כמו שאנחנו מאמינים, לקנוס אותנו, להחרים את הציוד שלנו, להציב פקחים שלא יאפשרו לנו להתפלל בעתיד כפי שאנחנו מאמינים", פתח הרב אליהו את מכתבו.

הוא ציין כי "מדבריך ומהתנגדותך, אני מבין שהצעד הבא שלך יהיה לשלוח פקחים לסגור את בתי הכנסת ובתי המדרש, להכריח אותנו להתנהג בבתי המדרש שלנו על פי הערכים "המתקדמים" שלך. הלוא משפטנים מהמחנה שלך כבר אומרים שאסור לנו לקיים אירועי תרבות לפי האמונה שלנו. אני מניח שמחר תבקש לאסור עלינו לעשות ברית מילה, ובוודאי תמצא כבר את המשפטנים המלומדים שיסבירו למה אתה צודק. אבל כדאי שתזכור כי לאורך ההיסטוריה של העם היהודי היו כמה עריצים רודנים שניסו להכריח אותנו לנטוש את האמונה שלנו. היום הם נחשבים ככתם שחור בהיסטוריה. הם עברו מן העולם ואנחנו כאן, ממשיכים ומתפללים בשמחה ובטוב לבב".

"לפני כ-200 שנה צמחה בעם ישראל תנועה רפורמית שהתביישה במסורת העם היהודי והחלה להתפלל במעורב כמו הנוצרים באירופה. הניסיון שלהם נכשל כישלון חרוץ. בארצות הברית נסגרו רבע מבתי הכנסת שלהם בשנים האחרונות. הציבור מצביע ברגלים, וכיום בתי הכנסת שלהם ריקים. כך גם בישראל מספר בתי הכנסת של הרפורמים הוא בקושי רבע אחוז. התנועה הרפורמית לא הכתה גלים כפי שחשבה", מוסיף הרב.

הוא מציין כי "לעומתם נבנים במדינת ישראל מאות בתי כנסת כפי מסורת אבותינו, עם ישראל מצביע ברגליו ובוחר פעם אחר פעם, דור אחר דור - להמשיך ולשמר את מסורת אבותיו. לא נכון להילחם בציבור המאמין ולהכריח אותו לנטוש את אמונתו. זה גם לא דמוקרטי. בדמוקרטיה אמיתית יש חופש דת. אפילו הרוב לא כופה על המיעוט את האמונות שלו, בוודאי שהמיעוט לא יכול לכפות על רוב העם ערכים הזרים לו".

"ראובן. בתקופה בה יש שסע בעם חובה עליך כנבחר ציבור לחבר ולא להעמיק את השסע. במקום להשמיע קריאות מתסיסות, אני מציע לך להיפגש ולדבר, להכיר מקרוב את המגוון של תושבי העיר שלך, עמם התפללתי ביום שלישי האחרון, ועם תושבים רבים אחרים, שאינם שותפים לדעותיי אך בחודשים האחרונים מקיימים איתי שיח הדדי מכבד ומחבר", מסכם הרב אליהו את מכתבו.