שמואל שטח
שמואל שטחצילום: נעם פיינר

מכל עבר מגיעות תגובות לסרטון שעשו בנות האולפנה. כולם, מראש הממשלה וכלה בשר האוצר מביעים ביקורת וזעזוע. אלא שהשאלה המרכזית איננה מה עשו התלמידות, אלא לאן הולכת מדיניות המערכת החינוכית של מדינת ישראל מלמעלה.

נכון לעכשיו, על פי ההסכמים הקואליציוניים ועל פי הרוח החדשה הדוחפת להפרטה ולהקטנת כוחו של החינוך הציבורי, אנו נצפה יותר ויותר במציאות בה בתי ספר נחלקים לפי עדות ומעמדות.

מי שיקרא את ההסכמים יראה סעיפים שונים ורבים אשר עומדים לתגמל מוסדות אליטיסטיים במקום לתגמל את המערכת החינוכית הציבורית. זה בא לידי ביטוי למשל בהורדת רף פתיחת בתי ספר חדשים נטולי הצדקה מספרית, דבר המאפשר בפועל מוסדות קטנים ואליטיסטיים. זה בא לידי ביטוי בסעיפים המגדילים את תקצובם של מוסדות פרטיים מסננים, שאינם מחוייבים בקבלת כלל התלמידים. בשינוי מפת התיעדופים שעד כה היתה לטובת מוסדות ציבוריים, וכעת יינתנו גם למוסדות ממיינים. בסבסוד שכר לימוד שיינתן דווקא למוסדות אליטיסטיים ולא לתיכונים רגילים ועוד.

וכך, על פי אותם הסכמים שכבר מחלחלים כרגע לשטח, מוסדות חינוך ציבוריים, ממלכתיים וממלכתיים דתיים, אשר לוקחים אחריות על כלל האוכלוסייה, מוצאים עצמם לבד במערכה, תחת עומס אדיר וללא גיבוי של משרד החינוך. וברגע שדווקא המוסדות הממיינים זוכים לתוספת תקציבית, הרי שהדבר גורם לעוד תלמידים מרקעים חזקים לפנות למוסדות אלה, ואילו תלמידים מרקעים חלשים בלבד נשארים במוסדות המכילים הציבוריים שמחוייבים (בצדק) לקבל את כולם.

הילדים שלי לומדים בבית ספר ציבורי ואינטגרטיבי מצויין, כאשר כמה מאות מטרים ממנו נמצא מוסד מוכר שאינו רשמי ממיין, אשר יזכה מעתה לתקציב גדול יותר. אותו מוסד מדבר גבוהה גבוהה על "אהבת ישראל" ועל "אחדות האומה", אלא שאת הילדים המתקשים הוא משאיר לטיפולם של אחרים.

לכן, ההתנפלות על התלמידות די מיותרת. זו המציאות בה הן גדלו ומשם הן ינקו את ההשראה לסרטון שבא אולי אף לבקר את המערכת בה גדלו.

הדרך לטפל בנושא היא על ידי כך שמשרד החינוך יתעדף תקציבית את המוסדות המכילים והגדולים, יאכוף את החוק על מוסדות שמתחמקים מקבלת כלל התלמידים וימנע הקמת מוסדות קטנים ומסננים שאין בהם צורך מספרי. זה מה שצריך לעשות וזה הרבה יותר יעיל מהטחת האשמות כנגד ילדות בנות 17 שגדלו במערכת אליטיסטית ומנותקת.

במציאות בריאה ונכונה, תלמידות ותלמידים גדלים מכיתה א' במוסדות גדולים ומכילים בהם נמצאים יחד כל עם ישראל, על גווניו ושכבותיו. שם מצוי הפיתרון וכך נמנע מראש את הסרטון הבא.

ולבסוף, זו ההזדמנות להזכיר לכל הורה שמתלבט לאן לשלוח את ילדיו: בניגוד למוסדות ממיינים שפועלים לעתים רבות מכוח האינרציה, הרי שלמוסדות מכילים, המחייבים לקבל את כלל התלמידים, יש יתרון חינוכי מובנה. זאת בשל הגיוון שמכין את הילד למציאות החיים, והאופי הקשוב שיש לו חשיבות רבה בחינוך למצויינות ולערכים. ודאי בתחום כמו חינוך, לא נכון ללכת רק אחר מותגים, אלא יש לבחור מוסדות לפי מידת אחריותם לכל תלמיד. האחריות הזו תתגלגל תמיד לטובת הילד שלך.

הכותב הוא מנכ"ל נאמני תורה ועבודה