פרופ' עובדי דגן, מנהל יחידת טיפול נמרץ לב בשניידר

מידן (מרדכי) ברוך קלר, בן 16 מגדרה, שאושפז בטיפול נמרץ בעקבות עישון סיגריה אלקטרונית נפטר היום (שבת) לאחר שניתק את עצמו ממכונת הלב-ריאה (אקמו). כך הודיע בית החולים שניידר בפתח תקווה.

בית החולים מסר הבוקר: "בצער רב, אנו מעדכנים על פטירתו של הנער בן ה-16 שטופל ביחידה לטיפול נמרץ לב במרכז שניידר וחובר למערכת האקמו בשל קריסה של ריאותיו, לאחר שימוש בסיגריות. מפרטים ראשונים עולה כי הנער נפטר לאחר שככל הנראה ניתק עצמו מהאקמו מסיבה לא ברורה. פרטי המקרה דווחו למשרד הבריאות, נבדקים בשעה זו וייחקרו בימים הקרובים".

אמו של הנער ריני מוטט ברוך ספדה לו בפוסט בפייסבוק: "ה' נתן, ה' לקח, יהי שם ה' מבורך. מידן שלנו הלך לעולמו אתמול בלילה. הילד היפה שלי, הסנדוויץ' שוקולד שלי, החיים שלי, איננו עוד איתנו".

מהאגודה למלחמה בסרטן נמסר בתגובה: "שימוש בסיגריות אלקטרוניות היא תופעה מדאיגה שהפכה לנפוצה בקרב ילדים ובני נוער בארץ, וחשוב שכל ההורים וקובעי המדיניות בישראל ידעו את האמת המדעית מאחורי המוצר המסוכן אשר גורם לתלות פיזית ונפשית.

על קובעי המדיניות לפעול בנחישות ולשלב כוחות של חקיקה לא מתפשרת, אכיפה נמרצת ופעילות הסברה נרחבת של כל הגופים ביחד עם משרד הבריאות, על מנת למגר את השימוש בסיגריות אלקטרוניות ויתר מוצרי העישון בישראל. יש לזכור שסיגריות אלקטרוניות הן מוצר חדש יחסית וטרם נחשפו כל הנזקים הבריאותיים הנגרמים לטווח הארוך.

יחד עם זאת כבר ישנם מחקרים מדעיים אשר חשפו סיכון מוגבר לאסתמה, הפרעות קשב וריכוז, כאבי ראש, התנהגות אימפולסיבית, חוסר יציבות רגשית, דיכאון, חרדה, שיעול, בחילות והקאות. בנוסף נמצא במחקרים גם קשר להתקפי לב ולחץ דם גבוה".