ח"כ ניר אורבך
ח"כ ניר אורבךצילום: ערוץ 7

חבר הכנסת לשעבר ניר אורבך נפגש עם בני נוער מבית אל שדנו עמו על תפקידו של הנוער במציאות החברתית הציבורית בישראל.

בשיחה עם ערוץ 7 הוא מספר על המפגש שהוגדר מלכתחילה ככזה שלא יעסוק בפוליטיקה באופן ישיר, אך גם לעמדותיו שלו סביב הזירה הפוליטית העכשווית של הציונות הדתית כחברה.

על המפגש עם בני הנוער מספר אורבך כי אלה העלו בפניו שאלה מהותית אודות מאפייני המחאה הימנית והשלכותיה. "דיברנו על גבולות המחאה. מישהי שאלה מה ניתן לצפות מהפגנות השמאל אם גם אנחנו מעט חורגים מהגבולות. אם אנחנו מאפשרים לנוער לחצות מעט את הגבולות החוקיים, מאפשרים עימותים עם כוחות שבאים לפנות, מה נוכל לומר לאנשי שמאל?", מספר אורבך ומציין כי במפגש שמעו בני הנוער דברים שלא תמיד בני נוער שומעים, כמו עצם העובדה שההתיישבות, על מאות אלפי השותפים לה, נבנתה על ידי כוחות ממלכתיים, מה שמחייב מתן כבוד לגישה ממלכתית שכזו. "הנוער בדרך כלל רוצה הכול כאן ועכשיו ולפעמים קשה לו להתבונן בדברים תהליכיים".

"כשאנחנו מדברים על ראשית צמיחת גאולתנו ומדינת ישראל כיסוד כסא ה' בעולם, הדברים טובים כסיסמאות אבל כשעולים על גבעה להתיישב ומגיעים כוחות לפנות אותך וההנהגה לא נותנת לך גב, אתה מרגיש כצעיר שמשהו מפוספס כאן. אמרתי להם שבסוף מדובר בתהליכים. גם בחומש במשך 18 שנה פינו וחזרו ופינו והיום כתוצאה מהמאבקים הללו עבר חוק ביטול ההתנתקות בצפון השומרון. הדברים משולבים בין יוזמות של הנוער לבין ההנהגה הבוגרת שצריכה לוודא שהדברים נעשים בצורה אחראית מבלי לחצות גבולות".

באשר לפוליטיקה העכשווית והיחס בין הממשלה הנוכחית לקודמתה, אומר אורבך כי ההכרזה על אישור תשעת הישובים היא "קצת מיחזור חומרים", כהגדרתו. לדבריו בממשלה הקודמת הובא הדבר להכרעה משפטית שקבעה שבצו אלוף ניתן לחבר חשמל וצורכי ביטחון ל-42 ישובים. "אם הציבור יגיד לנבחריו שצריך כעת לחייב את האלוף להוציא צו שכזה, המשמעות היא שבפועל יוסדרו 42 ישובים", הוא אומר.

לטעמו של אורבך הואקום שאותו ביקשה 'ימינה' למלא עדיין קיים. להערכתו אותם כחמישים אלף מצביעי 'ימינה' ידעו שהמפלגה לא צפויה לעבור את אחוז החסימה ועם זאת בחרו בה על מנת לבטא עקרון ופחות מתוך תקווה למהלך פרקטי.

אורבך במפגש עם נוער בית אל
אורבך במפגש עם נוער בית אלצילום: נוער בית אל

אורבך מעריך שהממשלה הנוכחית תחזיק מעמד בשנים הקרובות, שכן לכל מרכיביה יש יותר מה להפסיד מפירוקה מאשר להרוויח. המשמעות בעיניו היא די זמן להתגבשות פתרון לציבור גדול שנמצא באותו ואקום פוליטי שנוצר עם קריסתה של 'ימינה'. "אני מעריך מאוד את הנהגת מפלגת הציונות הדתית ויתכן שבכמה פעולות הם יצליחו לכסות את הואקום, אבל אם הם לא יעשו את זה הואקום הזה יתמלא. יהיו מי שיחדשו את מה שהבית היהודי ייצג בעבר, הפעם לא כפלטפורמה פוליטית אלא כמהלך רעיוני. יהיו מי שייצרו תכנית עבודה לציבור הציונות הדתית ל-6-5 השנים הקרובות בתחומים שונים כמו זהות יהודית ומתוך התכנית הזו ייווצר גם לו"ז פוליטי".

אורבך סבור כי פעולות שמפלגת הציונות הדתית תעשה כמו בחירת רב ראשי המוגדר כציוני דתי, דאגה לסוגיות החינוכיות כמו שכר לימוד וחידוד ההבדל בין החמ"ד למסגרות אחרות, תוכלנה למלא את הואקום הציבורי הזה וממילא תתייתר כניסתם של כוחות אחרים למערכת, אך אם לא תהיינה פעולות שכאלה "הואקום הזה יתמלא בכוחות שנמצאים כעת בהמתנה", הוא אומר ולשאלה מי יהיו האנשים בכוחות הללו הוא משיב בהערכה לפיה הציונות הדתית אינה זקוקה כעת לדמות מובילה כפי שהיה בעבר כאשר הוא עצמו נטל חלק בהבאתם של אישים כמו אפי איתם והרב רפי פרץ להנהגה, אלא "יכול להיות שבשלה השעה להקמת נבחרת שבה אין מישהו שכלל תכונותיו מייצגות את ערכי הציונות הדתית כולם, אלא נבחרת שבה כל אחד מביא את החוזקות שלו ודרך זה לייצר משהו חדש".

על עצמו הוא אומר שאינו יודע אם יהיה במסגרת שכזו ובעבר כבר הוכח שהוא יודע להשתתף בתהליכים גם מאחורי הקלעים וגם מלפניהם. "הדברים תלויים במציאות. אשמח לתרום במקום שבו יצטרכו אותי, אם מאחורי הקלעים או בתוך מערכת כזו שתורכב".