חיילים נאצים (שיחזור)
חיילים נאצים (שיחזור)צילום: ISTOCK

שמו של הסרט החדש שיוצא לקראת יום הזכרון לשואה ולגבורה 'צדיק', מעיד יותר מכל על מהותו, אופיו ופעולתו של חסיד אומות העולם ניקולאי קיסליוב.

אני מניח שרוב מוחלט של הציבור לא שמע עליו. לא הכיר ולא התוודע למעשיו. אבל הסרט המיוחד הזה מגולל לאורך 140 דקות את סיפורו האמיתי עוצר הנשימה של קצין הצבא האדום, שמילט למעלה מ-200 יהודים, נשים, גברים וטף, ממכונת ההרג הנאצית.

חסיד אומות העולם הזה, העונה לשם ניקולאי קיסליוב, הוביל את שורדי גטו דולגינובו ששרדו טבח נוראי, במסע אנושי מסוכן ומפרך שנפרש על פני 1500 קילומטרים ביערות בלארוס הסבוכים.

הסרט, עשוי בצורה טובה ביותר ומביא שני עולמות. עולם בישראל של שורד השואה משה טל השוהה בית חולים בישראל ומסרב לדבר ומאידך ובעיקר את עולם השואה של אותו משה טל שנע בין מסע משפחתי למסע ביער יחד עם עוד 200 פליטים. הרבה דם, רשע, זוועה יש בסרט. וכל אלו כדי להבליט את זוועות השואה למול פעולותיו של קיסליוב. רוסי שכל מעשיו היו להצלת הפליטים.

לאורך הסרט מגוללים סיפורים אנושיים קורעי לב ומחזות עוצרי נשימה, הומור ועצב ואפילו סיפור אהבה המסתיים בחתונה ביער.

הבמאי סרגי אורסוליאק, יליד רוסיה, אזרח ישראל. יוצר קולנוע, תסריטאי, שחקן ומנחה טלוויזיה. ידוע בזכות הסרטים: Composition for Victory Day (1996), Long Farewell (2004), וסדרת הטלוויזיה Liquidation (2012). הוא זכה במספר פרסים, כולל פרסי ניקה ופרס של הפדרציה הרוסית.

סרט חשוב, מרתק ומלא הערצה לעוד אחד מבין חסידי אומות העולם.