חיילות בתרגיל. ארכיון
חיילות בתרגיל. ארכיוןצילום: הדס פרוש, פלאש 90

צה"ל הגיש היום (שני) את תגובתו הרשמית לעתירה נגד שירות נשים בתפקידי לוחמה.

במסגרת המענה, פרסו בצה"ל שורת החלטות בנושא, עליהן הנחה הרמטכ"ל הרצי הלוי כולל יטול ההחלטה של הרמטכ"ל הקודם כוכבי בדבר פתיחת מחלקות הניוד וחטיבות החי"ר לשירות נשים.

עם זאת, בצה"ל ציינו כי יימשך הפיילוט לשילוב נשים ביחידה 669 וביחידת יהל"ם. בנוסף, תורחב ההזדמנות של נשים להשתתף במיונים והליכן יהיה זהה לגברים.

בצבא אומרים כי 90% מהתפקידים בצה"ל פתוחים לשירות נשים והן משובצות בהיקפים נרחבים בתפקידים טכנולוגיים, מודיעיניים ומבצעיים משמעותיים. חלק ניכר מתפקידי הלחימה פתוחים לנשים - והן מהוות כחמישית מהכוחות.

יו"ר ארגון שוברות שוויון נעמה זרביב בירכה על ההחלטה: "נפל דבר בישראל, לצד המאבק העיקש של ארגוני הנשים הפרוגרסיביים, הוכח שוב כי ישנן מקומות שנשים אינן יכולות לשרת. גם בצבא מבינים כי תפקידו לנצח בקרב ולא בקרב התודעתי על ייעודן ומיקומן של נשים. זכויות ושוויון כן, אבל בשום פנים ואופן לא על חשבון המטרה העיקרית של הצבא וזה לנצח בקרב".

תמי חלמיש אייזנמן מנכ''לית ארגון אלומה שמלווה בנות דתיות שבוחרות בגיוס לצה"ל, הגיבה להודעת צה''ל: "שנים שאנו אומרות שחשוב שכל אחד ואחת יוכלו לממש את את הפוטנציאל שלהם מבלי לפגוע בבריאות, בזהות האישית ובאורחות החיים הדתיים. ממענה המדינה לבג"צ ניתן ללמוד כי צהל שם לו למטרה לשלב נשים ולקדמן. כמי שעוסקים בשילוב נשים דתיות בצה"ל, אנו עדות לכך שמאמצי הצבא נושאים פרי. בכל שנה מספר הבנות הדתיות שבוחרות בשירות צבאי משמעותי עולה ואיתו סל הפתרונות ומסלולי השירות שהצבא מעמיד לרשות הבנות הדתיות".