מפקד יחידת דובדבן, סא"ל ד'
מפקד יחידת דובדבן, סא"ל ד'צילום: דובר צה"ל

סא"ל ד', מפקד יחידת העילית דובדבן, נבחר על ידי הרמטכ"ל להשיא משואה ביום העצמאות ה-75 למדינת ישראל, בטקס הממלכתי שייערך בהר הרצל.

ד', בוגר אחת המכינות הקדם צבאיות המוכרות בציונות הדתית, נשוי ואבא לשישה ילדים, מתגורר בבנימין ושימש בעבר כמפקד גדוד בצנחנים. שאר פרטי זהותו אסורים לפרסום.

ד' נפצע בעינו הימנית במהלך היתקלות עם מחבלים במבצע צוק איתן ברצועת עזה. במהלך המבצע לא רצה ד' להדאיג את חייליו או לפגוע במשימה, משך את כיפתו מתוך הקסדה והסתיר את הפציעה. הוא המשיך להילחם לצד חייליו על אף שעינו האחת התעוורה ובשנייה הייתה ראייתו מעורפלת.

הוא פונה לבית החולים סורוקה במצב בינוני, ובמשך שעות ארוכות עמלו המנתחים על העין הפגועה עד שהצליחו להחזירה למקומה. לאחר מבצע צוק איתן, ועל אף פציעתו, החליט להמשיך בשירות קרבי כמפקד לוחם.

צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל

עם גיוסו לצה''ל, סא"ל ד׳ התנדב למסלול לחימה בחטיבת הצנחנים וביצע את כל תפקידי הליבה - החל מלוחם ועד לתפקיד מג"ד. במהלך מבצע "שומר החומות" שימש כמפקד גדוד והוביל אותו להישגים מבצעיים מרשימים שזכו לפרס הרמטכ"ל ליחידות מצטיינות.

יחידת דובדבן, אשר סא"ל ד' מפקדה, היא יחידה מיוחדת בחטיבת הקומנדו, המתמחה בלוחמה בטרור ובפעילות מסוערבת. היחידה מבצעת פעילות מבצעית משמעותית באזור יהודה ושומרון. בשנה האחרונה, לוחמי היחידה ביצעו מאות מעצרים וסיכלו פיגועים כלפי אזרחי מדינת ישראל.

בצה''ל אמרו אתמול כי סא"ל ד' ידליק משואה לא רק בשם דובדבן, אלא הוא ייצג את המערך הלוחם בצה"ל: "סא"ל ד' בחר בדרך של שליחות ונתינה למען הכלל. הוא אמון על הכשרת לוחמים חדשים, מוביל לוחמים ומפקדים במשימות מבצעיות ומכין את יחידתו ליום פקודה".

בנימוקים שהוגשו לוועדה נכתב כי "סא"ל ד' ידליק את המשואה בשם הפסיפס האנושי הישראלי המתבטא במארג האחדות הצה"לי. בשם החלוציות שהיא ההליכה באומץ אל עבר הלא נודע, שהיא היסוד המכונן של חשיבה ופעולה פורצת דרך, חדשנית, יצירתית ונועזת של אנשי סג׳רה, תל חי וראשית כוח המגן הישראלי. כמו אז, גם היום, לאורה פוסעים חיילי צה"ל ומפקדיו והיא אותה החלוציות שסא"ל ד' מביא לידי ביטוי בתפקידו".

שר הביטחון יואב גלנט שוחח עם מפקד יחידת "דובדבן" סא"ל ד׳ ואמר לו: "אני מודה לך על מה שעשית, על מה שאתה עושה עם יחידת דובדבן בכל יום ועל מה שלוחמי צה"ל עושים שנה אחר שנה מאז קום המדינה עבור מדינת ישראל וביטחון אזרחיה. אתה מייצג את צה"ל בצורה היפה ביותר שאפשר לחשוב עליה.

''אני זוכר היטב את הברק בעיני הלוחמים בדובדבן, וכמי שהסתכל הרבה פעמים על הלוחמים, אתה רואה את תחושת השליחות – למפקד היחידה יש תפקיד מכריע בדבר הזה. אני מסתכל על הדרך שעשית, וזה מייצג את ליבת העיסוק של צה"ל. החוויות שעברת, הן לא קלות ברמה האישית. אתה חווה את חווית הקרב יום יום, בפעולות התקפיות, זו לא תופעה שגרתית בכל מקום. אתה מהווה דוגמא אישית, לא רק לחיילים שלך ביחידה אלא לכל לוחמי צה"ל", אמר גלנט.