ח"כ יואב בן צור
ח"כ יואב בן צורצילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

הערב העם היהודי מציין את יום הזיכרון לשואה והגבורה.

דור שלם שנכחד תחת מכונת ההשמדה הנאצית מול עיניהם של מנהיגי העולם הנאור והמתקדם שלא נקפו אצבע בכדי לעצור את פשעי הזוועה המזעזעים שנעשו לאומה היהודית.

עם השנים התברר גודל האסון והאובדן שהיו מנת חלקו של העם היהודי כתוצאה ממעשי הרצח וההשמדה ההמוניים שביצעו הנאצים ועוזריהם במהלך מלחמת העולם השנייה.

למעלה משישה מיליון מבני עמנו שהיוו שליש מהעם היהודי באותה עת, נרצח, עונה ונכחד. אוצרות אדם ורוח אדירים היו ואינם, תרבות עשירה של חיים יהודיים שאין לה תחליף נכחדה.

זוועות השואה נרשמו בדפי ההיסטוריה האנושית כפרק חדש אפל ושחור של אכזריות חסרת רחמים ורוע לב כלפי האנושות, למרבה הצער, עד עצם היום הזה אנו עדים לגזענות וגל אנטישמיות ברחבי העולם כלפי העם היהודי.

אירועי השואה והיסטוריה מלמדים אותנו שבשעת צרה וסכנה רק העם היהודי יגן על עצמו מפני אויביו, ועלינו לעמוד חזקים, איתנים, מאוחדים ונחושים מול אויבינו.

עלינו לזכור בדרך למשרפות באושוויץ, הנאצים הארורים לא הבדילו בינינו והובילו את כולנו ללא הבדל. בשבילי המוות צעדו יהודים רק על עצם יהדותם.

הערב אומה שלימה תעצור את מרוץ החיים, תרכין את ראשה ותעמוד בתפילה לזכר הנופלים.

"כוח האומה הוא בזיכרונה - זה מותר האדם, ואם אנו רוצים לחיות, ואם אנו רוצים ושואפים לצוות את החיים לבנינו, אם אנו מאמינים שהוטל עלינו צו לסלול דרך אל העתיד, הרי עלינו ראשית כל לא לשכוח ולרשום".(פרופסור בן-ציון דינור, יד ושם, 1956)

כמדינה אשר קמה מאפר ההשמדה, מדינה שבה העם היהודי מגשים את חלום תקומתו - עלינו כעם להבטיח שלעולם לא נשכח יהדותנו, לעולם לא נשכח את העבר הכואב, לעולם לא נהיה עוד חסרי ישע בפני אויבינו."

"וְגַם נֵצַח יִשְׂרָאֵל לֹא יְשַׁקֵּר וְלֹא יִנָּחֵם כִּי לֹא אָדָם הוּא לְהִנָּחֵם"