סא"ל עודד הרשקוביץ, אמיר אוחנה והחיילים
סא"ל עודד הרשקוביץ, אמיר אוחנה והחייליםצילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

יו"ר הכנסת, ח"כ אמיר אוחנה, קיים היום (ד') בכנסת קבלת פנים חגיגית ל-120 החיילות והחיילים מצטייני נשיא המדינה.

"אתם עמוד האש הצועד לפני המחנה", אמר יו"ר הכנסת לחיילות והחיילים המצטיינים. "לא נבחרתם בזכות יתרון כמותי או מעלות חיצוניות אחרות, אלא בזכות העובדה שהנכם 'המעט', קבוצה קטנה ומובחרת בעלת איכויות יוצאות דופן של צמצום והקטנת ה"אני" לטובת מטרה נעלה יותר, הנשגבת שבפסגות – השמירה על שלומם וביטחונם של אזרחי מדינת ישראל, והבטחת קיומה וביטחונה.

"המעבר מאתמול להיום, מיום הזיכרון לשואה ולגבורה בו ציינו את השמדתם של למעלה משליש מבני עמנו למעמד זה, בו התכנסנו כדי להעלות על נס את מצוינותכם בשירות הצבאי, מזמן לנו הזדמנות ייחודית להביט בשני האירועים ולהבין לעומק דבר נוסף: את שהיה חסר לעם היהודי – מגן וחרב. היכולת להגן על עצמנו, בכוחות עצמנו. צבא ההגנה לישראל מגלם את ההבטחה: לעולם לא עוד. בשם הכנסת, המייצגת את הריבון על כל חלקיו השונים אני מבקש לומר לכם מעומק ליבי תודה. אנחנו מעריכים אתכם, אנחנו גאים בכם, אנחנו אוהבים אתכם והיום – אנחנו מצדיעים לכם".

את דבריו סיים יו"ר הכנסת כשהוא מצדיע לחיילות והחיילים המצטיינים. יו"ר הכנסת עבר בין החיילות והחיילים, אשר יקבלו ביום העצמאות את אות מצטיין הנשיא, שוחח עימם והעניק להם שי.

צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת
צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

מתוך 120 מצטייני הנשיא, 67 הם גברים (55.6%) ו-53 נשים (42.4%) מתוכם 6 קצינים ו-13 קצינות. בקרב חיילי הסדיר –61 חיילים מצטיינים, לעומת 40 חיילות. הלוחמים הם הפלח הגדול מבין המצטיינים ומספרם עומד על 69 (57%); תומכי הלחימה – 21 (13%) וכל היתר – 30%.

26 מהמצטיינים הם חיילות וחיילים בודדים וארבעה הם מתנדבים לשירות. בין המצטיינים עולים חדשים מארה"ב, צרפת, אתיופיה, אוקראינה, אוזבקיסטן ואפילו טוניסיה. מפקד מחוז ירושלים והמרכז בפיקוד העורף אל"מ שלומי בן יאיר פנה לחיילים המצטיינים: "בימים אלה אתם תחושו גאווה גדולה. אתם 120 מתוך עשרות אלפי חיילי צה"ל שנבחרו בקפידה. אני מאחל לכם שתזכו לנחת מילדיכם בעתיד, אם ביום מן הימים הם יקבלו כמוכם את הכבוד וההצדעה מיו"ר הכנסת, כפי שאתם קיבלתם היום".