מחבל חמאס בעזה
מחבל חמאס בעזהצילום: רויטרס

בתכנית "עובדה" של אילנה דיין השבוע נטען, כי ב-20 ביולי 2014 במבצע "צוק איתן" הופעל נוהל חניבעל בגין חשש לחטיפת חיילים ודיווח זה התפרש בדיווח באתר חמאס "אל-ריסאלה" כביטוי להפקרת חיי חיילים.

אתר גדודי אל-קסאם, הזרוע הצבאית של ארגון הטרור חמאס, הציג ביולי 2019 את גרסתו לקרב שהתנהל ביום העשירי של מבצע צוק איתן סמוך לשדרות ובו נהרגו חמישה חיילים וקצינים.

בדיווח תחת הכותרת "הפריצה לעמדה 16 (של צה"ל)" מזרחית לבית חנון, נכתב באתר חמאס, כי הלוחמים קיבלו פקודה להתחיל להסיר את פתח המנהרה לאחר תפילת הבוקר.

"קבוצה ראשונה של לוחמה יצאה מהמנהרה, ולאחר רבע שעה יצאה קבוצה שניה של לוחמים. קבוצת הלוחמים הראשונה התמקמה בעמדת מארב לכוח צה"ל כשהיא שומרת על קשר עם קבוצת הלוחמים השנייה והמפקדה. חדר המבצעים דיווח ללוחמים, כי כוח גדול של צה"ל שהתקדם לעבר המנהרה שינה את מסלולו והחל פונה לכיוון בית חנון, ועל כן הוחלט לעבור לתכנית החלופית ולבצע מארב לסיור שיעבור במקום".

"כאשר שני ג’יפים צבאיים יצאו מעמדה 16 הלוחמים תפסו עמדות תקיפה והגיעו לטווח קרוב מאוד למארב שוגר טיל נגד טנקים לעבר הג’יפ הראשון. הפגיעה הייתה ישירה, הג’יפ עלה באש וכל החיילים שהיו בו נהרגו במקום. הג’יפ השני עצר, והלוחמים הסתערו עליו וירו בחיילים ממרחק מאוד קצר. כאשר אחד החיילים הפצועים ניסה לפתוח את דלת הג'יפ כדי להיחלץ ממנו הלוחמים ירו בו למוות. מפקד הלוחמים של הקבוצה הראשונה התקרב לעבר הג’יפ וניסה לקחת את אחד החיילים, ואולם הוא מצא כי כולם נהרגו", נטען בדיווח.

עוד נאמר בו כי :צה"ל הזרים כוחות למקום וכלי טייס בלתי מאוישים לתצפית, ובחילופי אש במשך כחצי שנה חוסלו לוחמי הקבוצה הראשונה. המפקדה פקדה על הקבוצה השנייה לסגת, ושני לוחמים ששרדו הצליחו להיכנס למנהרה. יחידת ההנדסה קיבלו פקודה לפוצץ את פתח המנהרה וכך נעשה".