שירות בתי הסוהר
שירות בתי הסוהרצילום: דוברות שב"ס

מחבל פלסטיני שהיה אמור להשתחרר אחר הצהריים (רביעי) מכלא קציעות ייאלץ להמתין לשעת לילה מאוחרת בעקבות הנחיית השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, וזאת במטרה לשבש את החגיגות שתוכננו בכפר מגוריו, "בני נעים", באזור הר חברון.

הישראלים המתגוררים ביישובים סביב בני נעים חששו מחגיגות הניצחון ההמוניות שתוכננו בכפר, וכוללות בדרך כלל שיירות של רכבים הנוסעים בצורה מסוכנת בצירי התנועה וכן ירי כבד שמבוצע לאוויר לאות ניצחון, ועלול להפוך גם לירי מכוון לעבר יישובים או נוסעים יהודיים.

הם פנו לשר בן גביר וביקשו את התערבותו. רכב ההסעות של שב"ס כבר המתין למחבל בכלא קציעות אולם הנחיית השר בן גביר עיכבה את השחרור לשעת לילה מאוחרת על מנת לצמצם את החגיגות שתוכננו בכפר.

כפר בני נעים נמצא בשטח A, באחריות צה"ל, ולכן לא ניתן להורות למשטרה להיכנס לכפר ולמנוע את החגיגות. בן גביר הורה למרחב יהודה במשטרה לאבטח את הציר מהמחסום לכפר, לוודא שלא יהיה עיכוב בתנועה, הנפת דגלים או גילויי הסתה.

בהודעה שהופצה הבוקר לתושבים נכתב: "לידיעתכם, עקב קבלת פנים לאסיר משוחרר שמתוכננת בכניסה לכפר בני נעים היום בשעות אחה"צ, צפויים להישמע רעשי ירי במרחב היישובים הסמוכים. בנוסף ייתכנו התקהלויות ועומסי תנועה בצירים הסמוכים למעבר או לבני נעים החל בשעה 16:00".

לאחר שליחת ההודעה, תושבים בהר חברון התרעמו על כך שצה''ל והמשטרה לא מתכוונים למנוע את החגיגות או את הירי. כאמור בהנחיית השר בן גביר עוכב השחרור לשעת לילה מאוחרת והמשטרה תמנע ככל יכולתה את קיומן של ''שיירות הניצחון''.

המחבל שצפוי להשתחרר הוא אוסאמה אלמנאצרה, פעיל בארגון הטרור ''פתח'' שריצה 17 שנות מאסר בכלא הישראלי על מעורבותו בפיגועים.

בארגון תורת לחימה מברכים על התערבות השר בן גביר: "דחיית שחרור המחבל על ידי השר בן גביר, מהווה קרן אור ומחייבת התייחסות שונה מצד שר הביטחון גלנט ומצד גורמים בכירים במשטרה ובעיקר בצבא לנושא. היחס לאירוע חגיגות ירי מחבלים, כאילו מדובר בדיווח מזג אוויר, מעיד על פשיטת רגל מוסרית בגישה לטרור. הדבר משקף את המשך המדיניות של שר הביטחון הקודם בני גנץ. לצערנו אין עדיין שר ביטחון לימין, דבר שמפקיע מהממשלה, בה חברים שרים מצויינים, את הזכות להיקרא ממשלת ימין".

"קצינים בכירים בפיקוד מרכז שנמצאים איתנו בקשר, קובלים על כך שמעט מדי מחבלים מחוסלים, בעוד השטח רוחש אלפי מחבלים דוגמת המחבל החוגג מבני נעים. צריך לעצור את חגיגת הטרור הזו מיד, יחד עם ההפקרות הבלתי נתפסת בשטח", אמרו בארגון.