גלנט בסוללת כיפת ברזל בדרום
גלנט בסוללת כיפת ברזל בדרוםצילום: אלעד מלכה

שר הביטחון יואב גלנט שיגר היום (חמישי) מכתב ליו"ר הכנסת אמיר אוחנה ולמזכיר הממשלה יוסי פוקס, וביקש להעביר באמצעותם מסר לשרים ולחברי הכנסת לקראת טקסי יום הזיכרון - בבקשה להימנע מאמירות פוליטיות בנאומיהם.

"יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל הינו מהימים הקדושים והרגישים בשנה", כתב גלנט. "בימים אלה, יותר מתמיד, עלינו להעביר לחברה הישראלית מסר מאחד. בבתי העלמין הצבאיים קבורים חללי מערכות ישראל, מכל חלקי החברה והעם שמסרו את נפשם למען המדינה".

"כולנו ערים לשיח הציבורי, בעד ונגד השתתפות נבחרי ציבור בטקסי הזיכרון. נבחרי הציבור, המייצגים את הציבור בכנסת ובממשלה, נבחרים על ידי העם, ומהווים סמל. אני סבור שיש חשיבות רבה לנוכחות ממלכתית של נבחרי ציבור בטקסי הזיכרון ובבתי העלמין הצבאיים ביום הקדוש הזה".

"עם זאת, אל לנו להכניס ביטוי פוליטי לקודש הקודשים שלנו, בתי העלמין הצבאיים. אזכיר בהקשר זה את היוזמה הברוכה של חה"כ חילי טרופר שבמסגרתה חתמו כ-100 חברי כנסת, על ההתחייבות שלא לשלב בדבריהם כל אמירה פוליטית".

"אבקש לפנות באמצעותכם לשרים ולחברי הכנסת, ברוח האחדות, ולבקש מהם לבטא בנאומיהם בטקסים בבתי העלמין מסרים ממלכתיים וציוניים המדגישים את תקומתה של מדינת ישראל ומעלים על נס את ערך השותפות והאחדות, לצד הבעת כבוד והוקרה לנופלים ועמידה כתף אל כתף לצד המשפחות השכולות, אשר שילמו את המחיר היקר מכל".

מוקדם היום, שר התרבות והספורט מיקי זוהר אמר בריאיון לרינה מצליח ועקיבא נוביק בכאן רשת ב' כי על הפוליטיקאים להגיע לטקסים, אך לא בהכרח לנאום בהם. "אני אגיע לטקס בשדרות. זה יום חשוב מאין כמוהו, ולכן יש למנוע פרובוקציות ביום זה. ברגעים אלו אנו נבחנים כעם, כאומה, אל מול אויבים מבחוץ", אמר זוהר.

שרים וחברי קואליציה אמרו אתמול כי הם מתכוונים שלא להגיע לאירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה בשבוע הבא בשל חשש מעימותים עם המשפחות השכולות. השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר, מתלבט אם להגיע לאירוע בבאר שבע. רוב השרים וחברי הקואליציה ששובצו באירועים טרם אישרו הגעה.