הנשיא יצחק הרצוג עם יעקב חגואל ודורון אלמוג
הנשיא יצחק הרצוג עם יעקב חגואל ודורון אלמוגצילום: עומרי סגן

ההסתדרות הציונית העולמית והסוכנות היהודית פתחו הערב (חמישי) ברחבת המוסדות הלאומיים בירושלים את חגיגות ה-75 למדינת ישראל, במפגן של אחדות, במעמד נשיא המדינה יצחק הרצוג.

באירוע, שנערך במעמד יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית יעקב חגואל ויו"ר הסוכנות היהודית דורון אלמוג, השתתפו למעלה מ-1,000 מנהיגים וצעירים מ-40 מדינות ברחבי העולם.

האירוע נערך למרגלות הבניין ההיסטורי שבו הוקמה מדינת ישראל ועל קירותיו הוצג מיצג אורקולי מרהיב שמצדיע להיסטוריה של הקמת המדינה וביסוסה.

הנשיא הרצוג אמר באירוע: "זה לא סוד שאנו נמצאים בעיצומם של ימי מחלוקת, ומחלוקת עמוקה, אבל אני מתוקף תפקידי כנשיא מדינת ישראל פועל ימים ולילות להשיג הסכמה רחבה ככל האפשר שתשמור על מדינתנו כיהודית ודמוקרטית לתמיד".

"זוהי משימה אדירה. חובה עלינו לשמור על דו שיח מכבד ועל שאיפה להסכמה רחבה, ואומר לכם דבר נוסף: דווקא כאן במקום הזה ודווקא כאן למדנו שהצלחת התנועה הציונית הייתה תמיד שהיא יצרה מסגרת לדיון ובירור מחלוקות באופן שמבוסס על כבוד הדדי, שיווין והקשבה. היא תמיד הקפידה על ייצוג הולם של מאוויי העם, של קבוצות המיעוט בעם, והכי חשוב, תמיד חתרה התנועה הציונית לפתרונות הסכמיים, לפשרות, להבנות.
אני מקווה שאכן גם במקרה הנוכחי במשבר הנוכחי נוכל ליישם את אותו הרעיון של פשרה רחבה ודיאלוג והסכמה", הוסיף.

יעקב חגואל הוסיף: "האבנים היציבות האלו, שראו כל כך הרבה תקוות מתגשמות, הן סמל לכך שלמרות כל הזעזועים והמשברים – הציונות של שנת 2023 צועדת בעוז קדימה. שנת ה-75 לישראל היא רק ההתחלה, רק הראשית! עוד ישובים רבים יש לבנות, עוד תלמים רבים נותרו לחרוש, עוד אחדות ואהבת ישראל יש להוסיף. מי שבנו את הבניין המפואר הזה – כבר אינם. הם הורישו לנו את האבנים האלו, ואיתם חזון ותקווה. עכשיו תורנו. כעת – זו המשימה שלנו".

דורון אלמוג סיכם: "אנו נמצאים בפתח הימים הלאומיים, בעת של קיטוב חברתי. ימים אלה מסמלים מעל לכל את תקומתה של מדינת ישראל. לכולנו יש אהבה משותפת ל"נס האחד אין שני", אהבה גדולה ללא תנאי. כולנו חולקים את רוח האומה ולכן, לכולנו יש משימה משותפת - להגביר את האחדות במדינת ישראל. על כולנו מוטלת האחריות אחריות לא לתת לאף מחלוקת לקרוע אותנו".