ימים אחדים טרם השאת המשואה בטקס המרכזי של יום העצמאות המתקרב, מספרת ורד בן סעדון, מבעלי יקב טורא שבישוב רחלים, על התחושות וההיערכות.

"ההתרגשות גדולה, שלנו המשפחה ושלי אישית כמובן, של הלקוחות, העובדים, הספקים והחנויות, כולם בהתרגשות גדולה מאוד להיות חלק מהדבר הגדול הזה. זו זכות גדולה ולא דבר מובן מאליו", היא אומרת.

בהשאת המשואה רואה בן סעדון את עצמה כמייצגת את תושבי יהודה ושומרון "אחיי ואחיותיי", כלשונה. "בנוסף נייצג את החקלאים, את התוצרת הישראלית כחול לבן וכמובן את ענף היין הישראלי שעושה הרבה טוב לחיבור ושמחה בתוך העם".

על הדרך הארוכה שעבר היקב היא מספרת: "התחלנו כזוג צעיר עם כלום. גרנו בהר גריזים, שתלנו כרמים והיו לנו ימים קשים שלא היה לנו מה לאכול בהם, יישבנו את הארץ, פשוטו כמשמעו. לא ידענו שנתפרנס מזה, לא ידענו שיום אחד יהיה לנו יקב. זה היה פשוט ליישב את הארץ, חלוציות בלי ניסיון, בלי ידע ובלי כסף. מזה התחלנו ולאט לאט התפתחנו".

ממשיכה בן סעדון ומספרת על המעבר לרחלים, שם פתחו את היקב שהפך לשם דבר. "אנחנו מארחים אנשים מכל הקשת הפוליטית בארץ ומכל העולם. אנשים באים לכאן ומבחינתי זה הבייבי שלי. אני סוג של שגרירה של השומרון בלי שבחרתי בזה. זו תחנה שאנשים מגיעים אליה לשמוע מה המקום הזה למה אנחנו גרים כאן, איזה אנשים גרים כאן וזו הזדמנות נהדרת. ראיתי לאורך השנים הרבה אנשים שנכנסו לכאן עם אנטי ודעות מסוימות ויוצאים קצת יותר מרוככים, ומבחינתי זה מספיק, עשיתי את מה שצריך כי הרבה אנשים מעולם לא היו פה ועכשיו יש להם כאן יקב, הם שותים יין, אוכלים גבינות, יש להם סיבה להגיע ולהכיר אותנו ואז הכול הרבה יותר מובן".

בן סעדון רואה סמליות ואמירה של ממש בבחירת יקב שנמצא בשומרון לייצג את הענף כולו והיא מקווה שכך הדברים גם בעיני חברי הועדה.

"במשך שעות ישבתי להגיב לכל התגובות המפרגנות של לקוחות, חברים ומשפחה. עם ישראל בתפארתו. היו לצערי גם כמה תגובות פחות משמחות לצערי, אבל אנחנו מדינה דמוקרטית ובמציאות המורכבת בישראל אני שכפ"ץ גם בתחום הזה וסופגת את זה ומבינה שזה חלק מהמעמד".