יועז הנדל
יועז הנדלצילום: Tomer Neuberg/Flash90

פנייה לאחי החרדים לקראת יום העצמאות ה75 למדינת ישראל. הריבונות היהודית השלישית בהיסטוריה של העם שלנו. נגמר.

מה שהיה לא יכול להיות עוד. נדרש חוזה חדש בתוך מדינת ישראל. חוזה בין הממשלה לאזרחים. חוזה חדש בין האזרחים לאזרחים.

חוזה שבתמצית שלו לכולם יש זכויות וחובות שווים. את כל הילדים מתמרצים ללמוד לימודי ליבה כדי שיקבלו זכויות דומות ומדינת ישראל נמצאת בכל מקום ופינה.

אין אוטונומיות. אין שטח מת שבו המדינה לא קיימת. לא במגזר החרדי ולא אוטונומיה חסרת משילות במגזר הערבי. אבל תחילה חשוב לי להוציא את טיעוני השנאה הלא עניינים שהפכו לתירוץ הכי גרוע לא לעשות כלום.

אין לי דבר נגד לימוד תורה וגם לא נגד אורח החיים החרדי, אני מכיר בחסד הגדול, באנשים טובים שיש במגזר החרדי, בעמותות הצדקה והנתינה. יש לי פינה גדולה בלב לשליחי חב"ד שאיתם אני נפגש בכל מקום בעולם.

אני מעריך למדנות וקידוש המילה הכתובה, ודאי לא שונא חרדים אבל למרות הרשימה הזאת אני מחויב.

מחויב למדינת ישראל, לבית השלישי שהקמנו כאן, לחזון הציוני.

לכן עם כל הכבוד אין שום סיכוי שאסכים לטייח לעוד כמה שנים את העיוות המובנה שביחסי הנציגות החרדית הפוליטית והמדינה. את תהליך חקיקת חוקים שמתערבים לאחרים בחיים אבל מונעים מהמדינה להתערב באוטונומיה החרדית.

לטייח את המונופול שנוצר על היהדות שלי שקובע שרק הדרך החרדית קובעת. אין לי כוונה להמשיך ולעצום עיניים מול חינוך שיש בו יתרונות רוחניים גדולים אבל אין בו יתרנות תעסוקתיים. אין בו קמח ולפעמים כמו שאתם ואני יודעים, לפעמים גם אין תורה. אני בעד שילוב חרדים, בעד מדינת ישראל ולכן מתכוון להיאבק.

הנתונים מוכרים: רוב תלמידי כיתות א כבר לא לומדים בחינוך ממלכתי- ציוני. המגזר החרדי גדל וכך גם הערבי. בירושלים- עיר הבירה שלנו רק שליש מהכיתות שנפתחות לתלמידי א הן כיתות בהן ילמדו היסטוריה של מדינת ישראל, יעמדו בצפירה ביום הזיכרון ויחנכו על דור החלוצים, התיישבות, הגשמה עבודת אדמה וקליטת עלייה.

כ 40 ומשהו אחוזים מהישראלים בלבד מתגייסים לצבא. במגזר החרדי פחות מ10% מתגייסים או עושים שירות לאומי. אחוז המתגייסים הכללי הולך ופוחת, אחוז המשתמטים הולך וגדל.

אני מכיר משפחה וחברים חרדים שחיים בעוני וסגפנות. בעניין הפרנסה: הפוליטיקה דחקה את האדם הפשוט. החרדי הממוצע עני. איש לא נותן לו כלים להתפרנס, המדינה בגדה בו כדי לייצר הסכמים קואליציונים. אני מכיר רבנים עשירים ופוליטיקאים חרדים עשירים עוד יותר. זה כל כך צורם לי לעין שלא אכפת לי במה יאשימו אותי. איילי נדל"ן, חליפות יוקרה, מלונות פאר כנציגי ציבור שלא גומר את החודש ומתקשה להביא פרנסה הביתה.

והכי גרוע שאני רואה את השנאת חינם שנשפכת ברחובות בכל הצעת חוק מטומטמת של שליחי ציבור חרדים לכאורה. חוק חמץ שלא תרם דבר כדי לקדש את חג הפסח. חוק לימוד תורה שמחלל שם שמיים ובניגוד למה שכתוב בתורה על מלחמת מצווה נותן פטור למי שרוצה. הפסקת פעילויות של חילונים בשבת ישראלית, פגיעה בתחרות בענף הכשרות – למען קרטלים.

אין מאבקים על הלנת שכר, גר יתום ואלמנה, כיבוד אב ואם, תרומות ומעשרות, במקומם יש מאבקים על פיסקת ההתגברות.

במציאות הישראלית יש קבוצה שהולכת וקטנה. מיעוט שמשרת בצבא. משלם מיסים גבוהים. מיעוט שמניב את מרבית ההכנסות למדינה.

עזבו את הוויכוח על הרפורמה המשפטית, זה ויכוח על איך ישראל תראה ב2048. הימין הציוני שמאמין בהגנה על המולדת חייב לנקוט עמדה. לכן נדרש חוזה חדש.

מה זה אומר? מתווה חובות וזכויות. לא מתווה הנדל אלא זה של בן גוריון שאותו אני מאמץ. בן גוריון פטר 400 בחורי ישיבה מתוך הישוב העברי של 600 אלף והיתר לצבא העם.

במספרים מקבילים של ימינו עם אוכלוסייה של 9 מיליון אפשר לקבל פטור של 5000 לומדי תורה. מי הם יהיו הטובים ביותר. לעומת 64 אלף שמקבלים היום פטור של "תורתו אומנותו". בחברה החרדית יש ארגוני חסד מופלאים שיכולים לשמש שירות לאומי של שנתיים, אותה חובה תחול גם במגזר הערבי. אין פטור לאיש.

הטובים שבישראלים יתגייסו לצבא לשירות משמעותי, הגנה על המולדת עדיין תהייה האידאל, מי שלא יכול או לא רוצה לשירות לאומי, וכ10% מהחרדים יקבלו פטור ללימוד תורה. מי? העילויים, הטובים ביותר בלמידה וכך גם בחברה הכללית. .

מי שישרת את המדינה בצבא או בשירות לאומי יקבל הטבות מפליגות מהמדינה. מי שלא ישרת לא יקבל דבר.

בתי ספר שילמדו לימודי ליבה יקבלו סיבסבוד מהמדינה וסיוע פדגוגי. מי שיבחר להתנתק מהמדינה לא יקבל דבר.

כדי שזה יקרה צריך לעקוף את הפוליטיקה החרדית. היא מסואבת ונטולת יכולות ראיית הכלל. צריך גם לעקוף את הפוליטיקה המוכרת של החילונים. הדף החלק המפורסם של גנץ לחרדים.

אדמו"רים ורבנים אמיצים ומולם ממשלת אחדות ציונית שמסוגלת לכפות. זה היעד של מדינת ישראל. זה החוזה החדש שאותו צריך להגיש לאזרחי המדינה. זה המאבק החשוב. נשמע רחוק אבל זה יקרה. כי אין בררה אחרת. כי כך נראית עצמאות ציונית.