בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'צילום: Yonatan Sindel/Flash90

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' (הציונות הדתית) תיאר בכנס "עולם הנדל"ן" שהתקיים לפני שבועות אחדים כיצד היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה בלמה רפורמה להוזלת מחירי התרופות המיובאות מחו''ל.

"אנחנו מביאים בחוק ההסדרים הנוכחי רפורמה בעולם התקינה'', סיפר סמוטריץ' והסביר כי "תקן שמוכר באירופה, בארצות הברית, למה אני צריך להעביר אותו עוד פעם ויה דלרוזה פה שלוש-ארבע-חמש שנים, עורכי דין, מהנדסים, רשמים.

"לפי ההצעה שלנו מה שמוכר בעולם יהיה מוכר בישראל ואנחנו הופכים את המנגנון. הרגולטור פה יוכל תוך 30 יום או משהו כזה לאסור, אבל אם לא - יש לך אוטוסטרדה לייבוא''.

''עושים את זה במכשירי חשמל ורצינו לעשות את זה בתרופות'', המשיך סמוטריץ' לתאר. ''מה שמוכר על ידי ה-FDA או המקבילה שלו באירופה, עם מספר אצווה ותעודה שצריך להביא כדי לוודא שזו אותה תרופה ואותם מרכיבים. אם משרד הבריאות לא יגיד 'לא' אתה יכול לייבא".

תזכירי החקיקה הוכנו ומשרד החוץ ביקש להפיץ אותם להערות הציבור. "זה הגיע ליועצת המשפטית לממשלה והיא אומרת 'תשמע, במוצרי חשמל אתה יכול, בתרופות אתה לא יכול'. שאלתי אותה למה אני לא יכול והיא ענתה 'בתרופות זה מסוכן'.

"תיראי", אמר לה סמוטריץ', "אני עורך דין בעוונותיי, תואר ראשון ותואר שני, אני לא מכיר שמסוכן זה מונח משפטי. ניהול סיכונים זה המנדט שלי ואגב זה לא רק שלי, אני שר אוצר מביא את זה לממשלה שתדון ותחליט, ואם היא תחליט שכן היא תביא את זה לכנסת, הכנסת תדון ותחליט שהיא רוצה ניהול סיכונים קצת יותר גמיש, קצת פחות שמרני גם בתרופות''.

בהרב-מיארה לא השתכנעה והטילה וטו. סמוטריץ' סיפר כי ''היא לא מאפשרת לי להפיץ את התזכיר ולהתקדם בחקיקה. אתם מבינים איזו הזיה? יש איזו מדינה בעולם שבה יועץ משפטי אומר לשר אוצר 'אני לא מרשה לך להביא לדיון בממשלה', ואני לא מרשה לממשלה להביא לדיון בכנסת מהי מדיניות ניהול הסיכונים הנכונה בתחום תרופות במדינת ישראל כדי להוזיל, לפשט, לקצר הליכים לאזרחי מדינת ישראל?".