אוושויץ
אוושויץצילום: אייסטוק

מריה מרפי, תיירת שביקשה במחנה ההשמדה הגרמני אושוויץ – בירקנאו על אדמת פולין והצטלמה על פסי הרכבת בעודה עושה תנועות הנאה כלפי המצלמה, הביאה את מנהלי מוזיאון אושוויץ לפנות למבקרים בדרישה פומבית "כבדו את האתר ואת זכר מיליוני הנרצחים במקום".

התמונה של מרפי, שמסיטה את ראשה לאחור כמי שנהנית מאור השמש בעודה יושבת על פסי הרכבת המובילים לאושוויץ, גרמה לזעם רב וגררה תגובות זועמות מצד גולשים בכל רחבי העולם שטענו כי היא חיללה את זכר הנרצחים במקום.

למרות זאת, מרפי עצמה לא הביעה חרטה על התמונה המתריסה שלה, ומתחת לתמונה אותה פרסמה ברשתות החברתיות שלה כתבה כי "היום חוויתי את אחת החוויות הקשות בחיי. למרבה הצער, לא נראה שכולם שם מצאו את זה כל כך נוקב. התבקשנו שוב ושוב להיות מודעים ומכבדים. הייתם חושבים שדבר כזה (התמונה) לא תהווה אי ציות לקריטריונים האלו".

בתגובה לתמונה הויראלית פנו ראשי מוזיאון אושוויץ- בירקנאו למבקרים באתר ההנצחה ודרשו מהם לכבד את האתר ואת זכרם של מיליוני הנרצחים במקום. "תמונות יכולות להכיל ערך רגשי ותיעוד עצום עבור המבקרים.

תמונות עוזרות לנו לזכור. כאשר הם מגיעים למוזיאון אושוויץ – בירקנאו, מבקרים צריכים לזכור שהם נכנסים לאתר האותנטי של מחנה ההשמדה לשעבר בו נרצחו למעלה ממיליון אנשים. כבדו את זכרם", נכתב בפוסט שפרסמו ראשי מוזיאון אושוויץ.

התמונה של מרפי היא לא הראשונה בשנים האחרונות המעוררת זעם ומהווה חוסר כבוד מזעזע לזכר הנרצחים בשואה. אחד הגולשים כתב מתחת לתמונה של מרפי כי "לפני כ-20 שנה, היו זוג ששאל אותי אם אני אצלם את התמונה שלהם מחייכים מול הקרמטוריום של דכאו. זה מחריד אותי לחשוב עד כמה ההתנהגות הזו גרועה יותר בעידן האינסטגרם".

גולש אחר הוסיף כי "בפעם הראשונה שהייתי שם הייתי צריך להתערב ולבקש מקבוצה להפסיק לצלם סלפי מחייך בתא הגזים באושוויץ. נתקלתי בבעיה דומה גם בדכאו".