חאן אל אחמר
חאן אל אחמרצילום: פורום עוטף ירושלים

המדינה הגישה הערב (שני) את תגובתה לעתירה לבג"ץ הדורשת לממש את צווי ההריסה שהוצאו למבני המאחז הבדואי הבלתי חוקי חאן אל אחמר.

התשובה התעכבה ביממה לשם קיום דיון מיוחד שכינס ראש הממשלה יחד עם השרים יואב גלנט, בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר.

בתגובה צויין כי קיים "חומר חסוי" העוסק ב"שאלת העיתוי ואופן מימוש הצווים מושפעת משיקולים מדיניים וביטחוניים רחבים ומגוונים".

עוד נאמר כי "תצהיר תשובה זה הושלם לאחר דיון שהתקיים אתמול בראשות ראש הממשלה ובהשתתפות שר הביטחון, השר הנוסף במשרד הביטחון, השר לביטחון לאומי, שר המשפטים, היועץ לביטחון לאומי וראש המל"ל, וכן מזכיר הממשלה. במסגרת דיון זה נדרש הדרג המדיני למכלול הסוגיות העומדות על הפרק, לרבות להחלטותיו של בית המשפט הנכבד".

"עמדת הדרג המדיני, כפי שגובשה במסגרת הישיבה האמורה היא, כי שאלת העיתוי ואופן מימוש הצווים מושפעת משיקולים מדיניים וביטחוניים רחבים ומגוונים. ככזאת, ובשים לב למידע החסוי המבסס שיקולים אלה, עמדת הדרג המדיני היא שיש להותיר בידיו את ההכרעה באשר לשאלת העיתוי והאופן בו ימומשו צווי ההריסה במתחם חאן אל אחמר; וכי לא קמה עילה להתערבות בית המשפט הנכבד בהחלטה מורכבת ורגישה זו, אשר רובצת בעיקרה לפתחו של הדרג המדיני, האמון על שיקולים רחבים אלה", לשון התגובה.

עוד נאמר בה כי "כאן המקום להדגיש, כי מעבר לאמור בתצהיר תשובה גלוי זה, נכונים המשיבים להציג בפני בית המשפט הנכבד, במעמד צד אחד, חומר חסוי מפורט יותר באשר לשיקולים המדיניים והביטחוניים הרחבים, אשר עמדו בפני הדרג המדיני. בהקשר זה, ובכל הנוגע למורכבותה של הסוגיה ולקיומם של שיקולים רחבים נוספים המשליכים על שאלת עיתוי מימוש צווי ההריסה, המשיבים יציינו כי בכוונתם להוציא בימים הקרובים תעודת חיסיון, על-פי דין, בעניינו של החומר החסוי המבסס את עמדתם".

"לפיכך, המשיבים יטענו כי בשים לב למכלול השיקולים והנסיבות אשר יפורטו בהרחבה בתצהיר התשובה, לא נפל כל פגם בהחלטותיהם בעניין זה עד כה; ודאי לא פגם המצדיק את התערבותו של בית המשפט הנכבד בנושא רגיש זה בבאופן שמצדיק להורות על ביטול הצו-על-תנאי ועל דחיית העתירה", נאמר בתגובה.

נזכיר כי אתמול פנה השר בצלאל סמוטריץ' למזכיר בממשלה ודרש ממנו לעצור את הגשת התשובה בעניין חאן אל אחמר בהסתמך על ההסכם הקואליציוני. לדרישה הצטרף גם השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר.

לפני כחודשיים קבע בג"ץ כי הדיון על פינוי ח'אן אל-אחמר יתקיים בראשון במאי וכי אם המדינה לא תעביר את תגובתה בזמן ייתכן שבג"ץ יבטל את הדיון ויורה לאלתר על פינוי המאחז.