צבי יחזקאלי
צבי יחזקאליצילום: Yonatan Sindel/Flash90

בראיון לערוץ 7 מנתח הפרשן המזרחן והעיתונאי צבי יחזקאלי את השלכות המערכה ברצועת עזה לקראת העתיד.

לדבריו, הסיכולים הממוקדים שחזרו כעת הם כלי עבודה שישראל חששה ממנו בשנים האחרונה, משום שידעה שכל סיכול יביא אחריו לירי טילים. "זו הסיבה שנלכדנו בנוסחה של החמאס שאומר לנו שאם נפעל במחנה הפליטים ג'נין הוא יאפשר לג'יהאד האיסלאמי לפעול, אם תעשו סיכול ממוקד נוכל לירות עליכם. כלומר שיש כאן שתי משוואות שישראל רצתה לשבור בסיכול הממוקד של שלושת הבכירים של הג'יהאד", אומר יחזקאלי.

"לחיסול ממוקד יש מחיר. האם הוא יעיל? תלוי. יש סיכולים שממוטטים ארגון כמו במקרה הג'יהאד האיסלאמי אחרי חיסול פתחי שקאקי במלטה ב-95' אבל מצד שני יש חיסולים שמותירים מעט מאוד חלל שאליו נשאב מישהו אחר. לכל אחד יש מחליף. גם אחרי החיסול המהדהד של סולימאני נמצא לו מחליף, אמנם עם פחות כריזמה ממנו אבל העבודה מבחינתם נמשכת".

עם זאת, מציין יחזקאלי כי היו גם סיכולים ממוקדים הרתעתיים כדוגמת חיסול סגנו של אסאד שחוסל על ידי כוח ימי עלום. "זה היה חיסול שהתיר לישראל להמשיך לתקוף בסוריה". לעומת זאת "בעזה, בג'נין, כל פעם שמורידים מישהו מגיע מישהו אחר ולכן סיכולים ממוקדים הם לא פתרון הבעיה אלא רק תחילתו של שלב. כל עוד ישראל לא תמשיך לבצע לחיסולים המשך פעולה יימצאו למחוסלים מחליפים".

על שתיקת הג'יהאד האיסלאמי ביממה הראשונה אומר יחזקאלי כי ההפתעה הישראלית מכניסה את הצד השני לסוג של בלבול. "הג'יהאד חטף את החיסול וידע שאין חידוש בירי ולכן בדק מספר דברים, האם חמאס איתם, ואז הבינו שאין להם ברירה אלא לירות טילים והשתעשעו במחשבה שאם כבר הישראלים במקלטים כדאי להמשיך את האפקט ולכן הם המשיכו בירי 15 שעות אחר כך".

"נכון לשלב זה, ישראל ניצלה את גרירת הרגליים בשיחות המו"מ להפסקת אש כדי להכות בראש מערך הרקטות, וזה חשוב מאוד. ג'יהאד איסלאמי לא הפתיע עם נשק פוגע יותר מבעבר. הם הבינו שחמאס לא מתכוון להצטרף וג'יהאד איסלאמי לבדו מבקש הפסקת אש והשאלה אם ישראל מיצתה את עצמה ואז הולכים לנוסחת שקט תמורת שקט, נוסחה שהיא לא טובה עבורנו", הוא מוסיף.

לטעמו להפסקת האש אין כל משמעות שכן בפועל בפעם הבאה שהג'יהאד האיסלאמי יחליט לתקוף נחזור לאותה נקודה שבה היוזמה בידיים שלו.

על בחירת חמאס שלא להצטרף למתקפה על ישראל, אומר יחזקאלי שחמאס מרוויח מכך שאינו מעורב. "חמאס הוא כבר חצי צבא ברצועת עזה. הג'יהאד האיסלאמי הפך להיות כמו חמאס של פעם וחמאס הפך להיות כמו חיזבאללה של פעם. כדי שחמאס ייכנס לתוך הסיפור צריכה להיות סיבה משמעותית יותר מאשר אותו שובת רעב שמת בכלא. חמאס לא זנחו את הג'יהאד, אלא שהם יודעים שכאשר הם יכנסו למערכה זו תהיה עליית מדרגה משמעותית. כעת הוא לא נכנס כי לא היוזמה בידיו. כזכור ב'שומר חומות' הם הכינו משהו רציני יותר, שני טילים מכוונים לירושלים במהלך מצעד הדגלים עם מהומות של ערביי ישראל, ואלו הגדלים של פעולות חמאס ולא מה שקורה כעת".

יחזקאלי מציין כי כאשר חמאס נערך להיכנס למערכה כאשר הוא היוזם והערוך מבחינת תזמון המתאים לו. כך היה אחרי חטיפת גלעד שליט ואחרי חטיפת שלושת הנערים. "בנוסף, מההתכתשות בין הג'יהאד האיסלאמי לישראל הוא רק מרוויח, אבל עדיין לא מדובר בארגון עם שיקול דעת מובנה ומתון וכשתהיה לו הזדמנות הם יכו כפי שאמר יחיא סינוואר 'נאכל לחיילים היהודים את הכבד'. אסור לטעות בו. הוא יפעל באופן שישמר את ההישרדות שלו, כפי שאומר הקוראן 'אל תצא לקב שאתה יודע שלא תרוויח בו. תחכה, תסוב לאחור, תתחמש ואז תצא לקרב'. זה העיקרון של הסכם חודבייה שאותו הפר מוחמד כעבור שנתיים כי ההודנה נשברת כאשר הוא חזק, עיקרון עליו חזר כזכור גם יאסר ערפאת בנאום יהונסבורג. כך נוקט גם חמאס. תקופות השקט בעזה הן תקופות התחמשות לקראת הסבב הבא".