טקס הכרזת העצמאות
טקס הכרזת העצמאותצילום: לע"מ

מגילת העצמאות נוכסה בחודשים האחרונים ע"י המוחים נגד הרפרומה המשפטית לטובת המחאה, במטרה להדגיש את חשיבות המאבק על הדמוקרטיה הישראלית. אך המילה דמוקרטיה כלל לא מוזכרת במגילה. גם הערכים עליהם מדברים המוחים מופיעים בחלק קטן מאוד מתוכה, בן 4 שורות בלבד. בפועל, המגילה מדברת ברובה על זהותה היהודית של מדינת ישראל.

המשפט המפורסם ביותר בתולדות המדינה אמר ראש הממשלה דוד בן גוריון כבר ברגעיה הראשונים, והוא חקוק בלב מגילת העצמאות. אין ילד בישראל שלא מכיר בעל פה, ואפילו עם קולו הצפצפני-משהו של בן גוריון את המילים: 'אנו מכריזים בזאת על הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל, היא מדינת ישראל', שהודיעו לעולם על הקמתה של מדינה חדשה.

אבל מסתבר שבדיוק כמו שהוא מפורסם, כך הוא גם רווי מחלוקות על פרשנותו, ובמיוחד המילים 'מדינה יהודית'. הוויכוח על זהותה היהודית נמשך כבר 75 שנה, ואם נהיה כנים אף יותר מזה, אל ראשית ימי התנועה הציונית. תמיד היה מדובר בגלים עולים ויורדים, אך נדמה שבחודשים האחרונים מדובר בשיאים חדשים אליהם מגיע הוויכוח הזה.

רגע לפני יום העצמאות ה-75 למדינת ישראל, ננסה לצעוד בפרק החדש של 'בשבע עיניים' בתוך הוויכוח שקורע את החברה הישראלית, בעזרת ד"ר רוני קמפינסקי, דיקן אקדמאי וראש חוג אזרחות במכללת אפרתה שאומר: "אין אפשרות להכריע בין ההגדרות השונות של הזהות היהודית של המדינה, כי כל הכרעה תותיר חלק אחר בעם בחוץ. זה לא אפשרי לעשות זאת".

עקבו אחרי התוכנית בספוטיפיי, גוגל פודקאסט ובפלטפומות הפודקאסט השונות.

חג עצמאות שמח