טקס החיילים המצטיינים וחגיגות עצמאות בבית הנשיא
טקס החיילים המצטיינים וחגיגות עצמאות בבית הנשיאצילום: Yonatan Sindel/Flash90

נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל מארחים הבוקר (ד') בבית הנשיא בירושלים את החגיגות המרכזיות בבוקר יום העצמאות ה-75 של מדינת ישראל באירוע "75 לישראל- חוגגים עצמאות בבית הנשיא".

האירוע מתקיים בהשתתפות צמרת ההנהגה בישראל, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון יואב גלנט, הרמטכ"ל רב אלוף הרצי הלוי ואלופי המטה הכללי בעבר ובהווה.

את האירוע שנערך בגינת בית הנשיא הנחו לירון ויצמן ואביב אלוש, ובוצעו בו עיבודים למבחר שירים ישראליים על ידי הזמרים אסתר רדא, תמיר גרינברג, זהבה בן, רביב כנר, אלה לי להב, אור עמרמי ברוקמן, ובליווי הלהקות הצבאיות ותזמורת צה"ל.

הטקס החל במטס כבוד בהשתתפות מטוסי ומסוקי הקרב של חיל-האוויר בהצדעה לחיילים המצטיינים המייצגים את זרועות הצבא, ולאחר מכן סקרו הנשיא והרמטכ"ל את שורת המצטיינים. החגיגות ימשיכו בטקס החיילים המצטיינים המסורתי.

הנשיא הרצוג אמר בטקס כי "נס התחדשות הקוממיות או נס אחדות ישראל. גם בימים האלה שעומדים בסימן מחלוקת עלינו לזכור הפסיפס הישראלי, המגוון המרהיב זה, שמרבה ויכוחים, קולות, דעות ועמדות - הוא איננו חולשה.

הפסיפס הישראלי המופלא, שכולל יהודים, מוסלמים, נוצרים, דרוזים וצ'רקסים, דתיים וחילוניים, מסורתיים וחרדים וותיקים ועולים - מכל תפיסות העולם ואורחות החיים - הפסיפס הזה הוא הכוח הייחודי שלנו, והוא הנס שלנו. ואתם 120 המצטיינות והמצטיינים שעל הבמה, אתם 120 דוגמאות מופתיות של אור גנוז ושל תקווה. צה"ל הוא צבא העם ואתם המצטיינות והמצטיינים, יחד עם המשפחות המסורות והאוהבות שלכם, שנותנות לכם כוח ושמגיעה להם היום תודה ענקית, אתם הפנים הכי יפות שלנו, של מדינת ישראל".

הרמטכ"ל הלוי אמר בטקס בבית הנשיא: "בשנתנו ה-75, יש השואלים האם נצלח את מניין ימי העצמאות של ממלכות דויד והחשמונאים. גם חלק מאויבינו אימצו את השאלה הזאת. אני מביט בכם, מצטיינים יקרים, ויודע שאתם התשובה. בזכותכם ובזכות חבריכם בכל היחידות, צה"ל יהיה חזק יותר, מוכן ונכון, מעז ויצירתי גם בעתיד. הרוח שלכם, האיכות והנכונות, ינצחו כל איום שיגיע, מאיראן הרחוקה, משלוחותיה לאורך גבולות הצפון והדרום או מהטרור הפלסטיני הפועל בתוכנו".

הלוי ציין כי החיילים המצטיינים מייצגים "פסיפס אנושי מרהיב מכל חלקי החברה הישראלית...משחר הקמתו כצבא העם, משימתו העיקרית של צה"ל היא צבאית, ולצידה גם משימה חינוכית וחברתית; כאז, גם בשנתנו ה-75. צה"ל הוא הזדמנות גדולה למדינת ישראל לא רק בביטחון, אלא גם בכינונה של חברה בריאה ומלוכדת, והמצוינות שלו מגולמת בשני תפקידיו – מגן העם בחרב, ומחזק העם ברוח".