נעם ששון
נעם ששוןצילום: באדיבות המצלם

לא פחות מ- 12 הפסדים טכניים נרשמו למשתתפים טוניסאים באליפות העולם לחניכי בתי ספר שהסתיימה ביוון במוצ"ש לאחר שהוגרלו שוב ושוב נגד יריבים מישראל .

לאחר לחץ מצד הורים ישראלים ופעילים אל מול הנהלת התחרות וברשתות החברתיות הוחלט בצעד תקדימי בענף על הוצאת שלושה המשתתפים הטוניסאים האחרונים שהחרימו ישראלים בסיבוב האחרון ועל המשך בדיקה בדבר נקיטת צעדים נוספים.

בין המוחרמים בלט נועם ששון הכשרוני אשר זכה באליפות אירופה לחניכי בית ספר בשנה שעברה והוזמן באירוח חינם לאליפות ביוון.

נועם ששון בין ה-9.5 והשתתף בקטגוריה עד גיל 11 סיים במקום ה-10 המכובד מתוך 59 משתתפים. נועם מספר:" הגעתי לאליפות יחד עם אבי והמאמן שלי ורציתי מאוד לשחק בכל משחקי האליפות ולייצג את ישראל בגאווה. הכרתי פה משתתפים מכל העולם ואני תמיד מעדיף לשחק על הלוח מאשר לשבת בצד . אני מקווה שהילד שהחרים אותי והורחק מהתחרות לא שונא אותי חלילה ובעתיד נוכל לשחק יחד".

יבגני לויטן אשר ליווה את ביתו ליאל באליפות הציף את הבעיה יפה מול הנהלת התחרות טען בפניה כי ההחרמה נוגדת את רוח הספורט ואת רוח הענף שסיכמנו הינה Gens Una Sumus - כולנו משפחה אחת.

לפני 4 שנים הוזמנה ביתו של יבגני לאחר שזכתה באליפות אירופה לחניכי בתי ספר לשחק באליפות העולם שהייתה אמורה להתקיים בטוניסיה. קמפיין ציבורי נרחב שכלל רעש תקשורתי, עצומות ולחץ ציבורי של ארגונים יהודיים הביא בסופו של דבר שהתחרות הועברה מטוניסיה לטורקיה.

ליאור איזנברג מנהל מועדון "שחמט לכל" שהיה שותף למאבק זה ומאבקים שונים נגד החרמה ואפלייה בשחמט ובספורט שמח על צעדיה של הנהלת התחרות ואיגוד השחמט העולמי פיד"ה בעקבות הלחץ שהופעל ומסר שהוא מקווה כי מאבק זה שולח מסר לקהילת הספורט בישראל שאסור לוותר. "זהו מאבק גם למניעת דה לגיטימציה כלפי מדינת ישראל בזירת הספורט והתרבות", אמר.