מנשה לב רן וג'קי לוי
מנשה לב רן וג'קי לויצילום: מאיה משל

שרת המשימות הלאומיות אורית סטרוק בישרה לג'קי לוי ומנשה לב רן על זכייתם ב"פרס אורי אורבך לתרבות יהודית" לשנת תשפ''ג בתחום מפעל חיים.

סטרוק הודתה ליוצרים להם על תרומתם הייחודית לעולם התרבות היהודית. השרה, שהיתה בין יוזמי הפרס לפני כשבע שנים, ציינה כי היא מרגישה זכות גדולה להעניק את הפרס השנה, ובכוונתה לפתח בקרוב כלים נוספים שיעודדו יוצרים ויצירות בתחום התרבות היהודית.

"תחייתה של תרבות יהודית עשירה, מגוונת, מעמיקה, מתחדשת ומעצימה היא חלק מהותי מתחיית האומה בארצה", אמרה השרה.

פרס אורי אורבך לתרבות יהודית נועד לבטא הוקרה ליוצרים המבטאים ביצירותיהם את עולם התרבות היהודית, מסורותיה וערכיה במגוון תחומי-יצירה, ולעודד את המשך היצירה בתחומים אלה. בכל שנה נבחרים ששה תחומי-יצירה, השנה נבחרו התחומים: מוזיקה, אומנות פלסטית, תיאטרון, קולנוע, ספרות ושירה, ומפעל-חיים. הפרס נקרא על שם אורי אורבך ז"ל, יוצר, אמן וחלוץ בתחום התרבות היהודית.

בשיחתה עם ג'קי לוי אמרה השרה סטרוק: "אמנם הבחירה בזוכים היא בחירה מקצועית של ועדת הפרס, ללא שום מגע שלי, אפילו לא ברמז. אבל יחד עם זאת אני מאד מברכת על ההחלטה הזו. הדרך העדינה, המיוחדת והנוגעת שלך לייצר חיבורים בין עולם התרבות הכללי ובין עולם הערכים היהודי, הדרך שמאפשרת לרבים כל כך להתחבר אל המקום היהודי שלהם באופן אותנטי ופנימי - הדרך הזו היא אכן מפעל-חיים ראוי לכל הוקרה".

בנימוקי ועדת הפרס נכתב כי "ג'קי לוי השכיל להביא איתו אל הבמה את מיטב דמויות העולם היהודי, בהומור בעדינות ובהאהבה הוא מספר את סיפורם, מאהיב אותם על הצופים, ומחבר את צופיו ומאזניו אל התובנה הפנימית שהם מפיקים מהדמויות ההוד וההיסטוריה היהודית המפוארת. הן בתוכן ובצורה ג'קי לוי משמר סגנון יהודי ייחודי, בכישרון ובאומנות האלתור הוא מתאים ומדייק את מופעיו לקהל השומעים המדויק. לוי הינו אמן שיוצר יהדות בתו קונטקסט יהודי ומגישו באהבה לכלל הציבורים".

בשיחתה עם מנשה לב רן אמרה השרה סטרוק: "אמנם הבחירה בזוכים היא בחירה מקצועית של ועדת הפרס, ללא שום מגע שלי, אפילו לא ברמז. אבל יחד עם זאת חשוב לי לציין שאני מרגישה זכות גדולה להעניק את פרס תרבות יהודית לאדם, שיש לו חלק מרכזי בתחייתה של המוזיקה היהודית, על שלל גווניה וסגנונותיה, הנגשתה לקהל הרחב עד כדי הפיכתה לנחלת הכלל. אין ספק שמנשה לב רן השכיל והצליח להציב את העולם היהודי, על שלל ערכיו ומסריו, במרכז החוויה התרבותית של מדינת ישראל, באופן אותנטי ומקצועי כאחד, לאורך עשרות שנים, ועל כך הוא ראוי להוקרה".

בנימוקי ועדת הפרס נכתב: "לב רן כמנהל המוזיקלי ומנצח תזמורות ישראלי, השפיע יותר מכול על יצירה מוסיקלית בתרבות היהודית, קידומה והעלאת קרנה. הוא עשה זאת לא רק כיוצר מוסיקלי גרידא, אלא כמי שיצר גופים, במות ומסגרות חדשות, יש מאין, שהוסיפו לרפרטואר של הזמר החסידי, של הליטוריקה, הפיוט, נכסי צאן ברזל שיש להם השפעה, עד היום, הן בצד האומנותי והן בהקמת דור חדש של יוצרים בכיוון של מוסיקה יהודית.
מוסיקה זו כמעט נעדרה כליל מהנוף התרבותי בישראל ולב-רן הצליח להניח יסודות מוצקים שלה ולקדמה, הן מן הפן המערבי, אשכנזי והן מן הפן המזרחי, כולל עולם הפיוט. כל זה מהווה תשתית של שימור חומרי ורעיוני של מסורות אלה, שיישמרו בזכותו בחלוף הדורות ויעמדו איתן גם בתמורות שיחולו''.