כיתת לימוד ב'מוריה'
כיתת לימוד ב'מוריה'צילום: ללא קרדיט

בעוד כחודשיים תבוא לסיומה שנת הלימודים תשפ"ג, אך ל-60 ילדים הלומדים בתלמוד תורה ''מוריה'' במעלה אדומים עדיין לא נמצאה קורת גג לשנת הלימודים הבאה.

תלמוד תורה "מוריה" במעלה אדומים הוקם לפני כשש שנים. מדובר במסגרת חינוכית לבני כיתות א'-ו', בעלת קוד מוסד ממשרד החינוך, שהוקמה תחילה כבית ספר צומח ומאז רק הלך וגדל, כך שהיום לומדים בו 60 תלמידים מהמגזר הדתי לאומי שמבקשים מסגרת תורנית שנותנת דגש עם לימודי קודש ולצידם לימודי חול.

במהלך השנים נאלץ התלמוד תורה להתמודד עם קשיים רבים שאיימו על המשך דרכו. לאורך השנים נדדו התלמידים בתחנות רבות, החל מעזרת נשים בבית כנסת, ומשם למחסן של חנות, אך הילדים המשיכו ללמוד בכל התנאים.

לאחר זמן רב, נכנסו תלמידי התלמוד תורה למבנה מסודר, על אף שעלויות השכירות בכל חודש גבוהות מאוד, הרבה מעבר ליכולות של ההורים, הנושאים כבר גם כך בנטל כספי חודשי גדול. בשנתיים האחרונות העלויות גדלו והיה חשש גדול להמשך דרכו, אך לשמחת ההורים, הילדים והצוות, הם הצליחו לקיים את הלימודים כסדרם.

לפני כשנה פנו בעלי המבנה אל צוות התלמוד תורה וביקשו מהם לפנות את מקומם. ההורים יחד עם אנשי צוות התלמוד תורה פנו אל עיריית מעלה אדומים בבקשה שיסייעו להם למצוא מבנה שישמש את עשרות התלמידים וצוות ההוראה, אך נענו בפתרונות לא רלוונטיים.

כך למשל הציעה העירייה לפרק את התלמוד תורה, ולשלב את הילדים במסגרות החמ"ד בעיר. ההורים סירבו להצעה, כיוון שהיא לא תאפשר להורים לחנך את ילדיהם במסגרת המתאימה לאורח חייהם ועולם הערכים שלהם, וביקשו לנסות לדון על פתרונות רלוונטיים נוספים וזאת לאחר שקיימו בירורים רבים באשר למבנים ריקים שקיימים בעיר. במקביל, פנו ההורים למשרד החינוך ולגורמים נוספים, אך הבינו ההורים כי ילדיהם תקועים מבלי פתרון ריאלי עבור שנת הלימודים הבאה.

ההורים מקווים שראש עיריית מעלה אדומים בני כשריאל, יהיה זה שימצא את הפתרון המיוחל: "הנושא חונה אצל ראש העירייה, שאנחנו בטוחים שיעזור לנו למצוא פתרון טוב לעשרות הילדים שלא יודעים מה איתם בשנה הבאה", אומר אליהו קלרפלד, נציג ההורים. "בשיחות שערכנו עם הראש העיר בכל התקופה הזו, הוא אף הבטיח שידאג למבנה, אך מאז לא הגענו לפתרון המיוחל".

"אנחנו סומכים על מר כשריאל ובטוחים שלא יקרה מצב שהתלמוד תורה המדהים שבנינו בעשר אצבעות יתפרק בגלל שלא מצאנו מבנה. זו מסגרת שעתידה להתרחב ולגדול עוד יותר בעז"ה. כבר כיום היא נותנת מענה מדהים לעשרות ילדים, ויחד עם מבנה מסודר נוכל לתת מענה לעוד משפחות שמעוניינות להצטרף", מבהיר קלרפלד ומסכם, "אנחנו בטוחים שראש העירייה בני כשריאל יתגייס ויהיה זה שימצא את הפיתרון שיאפשר את פתיחת התלמוד תורה גם בשנה הבאה, ויוזמן בשמחה לפתוח עם התלמידים תושבי העיר את שנת הלימודים תשפ"ד".

תגובת עיריית מעלה אדומים עדיין לא נמסרה