קווין מקארת'י
קווין מקארת'יצילום: יהונתן זינדל, פלאש 90

יו"ר בית הנבחרים האמריקני קווין מקארת'י התקבל היום (שני) במחיאות כפיים במליאת הכנסת, והודה כי הוא מתרגש לבקר בירושלים בירת ישראל.

מקארת'י אמר: "זה כבוד עבורי לבקר בירושלים, בירת הנצח של מדינת ישראל. זהו הביקור הראשון שלי כיו"ר בית הנבחרים האמריקאי, ואין מקום בעולם שהייתי רוצה לפתוח בו את ביקורי בעולם מאשר ירושלים.

"מאז שנבחרתי לקונגרס לראשונה הקפדתי לבקר בישראל מדי שנה, וכך גם עכשיו. אני גאה להיות כאן בראשות משלחת דו מפלגתית. בחרתי להגיע לכאן כדי לחגוג את הברית העמוקה והיחסים המיוחדים בין שתי המדינות שלנו. ארץ ישראל היא המולדת של העם היהודי. גם אחרי שהוגלתם מהארץ, המשכתם להתפלל ולפעול כדי לחזור הביתה.

''היום אנחנו מציינים את יום עצמאותה ה-75 של המדינה. מאז ומעולם ניסו להחריב את ישראל, אבל אתם שרדתם בזכות העוצמה שלכם, הנחישות שלכם והערכים שלכם. לפני 3,000 שנה דוד המלך הומלך על ממלכת ישראל, ואחריו הגיע בנו המלך שלמה, ואת הערכים שלהם, אתם ממשיכים ליישם כיום".

יושב ראש בית הנבחרים האמריקני מקארת'י אמר בנאומו במליאה: ''אסור לאפשר לסינים לגנוב את הטכנולוגיות שלנו. אני רוצה להודות לכם שאתם בוחנים את ההשקעות - וקורא לכם: תקפידו יותר על ההשקעות הסיניות בישראל''.

ראש האופוזיציה יאיר לפיד אמר בישיבה המיוחדת במליאת הכנסת כי "היחסים עם ארה"ב מעל הפוליטיקה, יש לנו ערכים משותפים שמאפשרים לנו לקיים אינטרסים משותפים. ללא קשר לחילוקי הדעות שלנו, יש דברים שבקונצנזוס - כולנו מסכימים שלאיראן אסור לפתח נשק גרעיני, ושמוכרחים לעבוד יחד כדי לוודא שהסיוט לא יהפוך למציאות".