5 שגרירים חדשים הגישו כתבי אמנה לנשיא המדינה

, י"ב באלול תשס"ג

נשיא המדינה משה קצב קיבל היום את כתבי האמנה של 5 שגרירים: בלגיה, פינלנד, בריטניה, הולנד ודנמרק. השגרירים החדשים התקבלו על-ידי משמר כבוד של צה"ל ותזמורת המשטרה ובהשתתפות שר החוץ, סילבן שלום, וצמרת משרד החוץ.

הנשיא בירך את השגרירים הנכנסים: ג´אן מישל דה וטרוליאט מבלגיה, קארי ואיאלאנן מפינלנד, סיימון מקדונאלד מבריטניה, בוב הנרי מהולנד ואנדרס דמסגארד מדנמרק, וציין לחיוב את ההחלטה שקיבל האיחוד האירופי לגבי ההכרזה על החמאס כעל ארגון טרור. בדבריו הדגיש הנשיא כי טוב תעשה אירופה אם תצרף לרשימת ארגוני הטרור גם את החיזבאללה, עובדה שיכולה לתרום רבות לקידום תהליך השלום.

שגרירה החדש של בלגיה - דה וטרוליאט, שמשפחתו נלחמה בנאצים בתקופת מלחמת העולם השנייה וסייעה להצלת יהודים, סיפר לנשיא ולשר החוץ, כי שהה כמתנדב בקיבוץ בסוף שנות ה-60 ועבד בשנת 1971 כנהג בחברת בנייה בשארם-א-שייח, "אני אפילו זוכר קצת עברית", הפתיע השגריר, "זה לא נורא צ זה רק פנס. מכך אתם יכולים גם להסיק שהייתי נהג גרוע".

שגריר בריטניה - מקדונאלד, שהגיע לטקס מלווה באשתו ושלוש בנותיו, סיפר לנשיא שהגיע לארץ עם אביו שהיה מארגן מסעות צליינים לארץ הקודש. הנשיא ביקש ממנו להעביר לשר החוץ הבריטי את הערכתו על פעילותו במאבק באנטישמיות ועל הפעילות הנמרצת של בריטניה להכרזה על החמאס כעל ארגון טרור.

שגריר הולנד - היינש, שהגיע מלווה בבתו הצעירה, ציין כי הוא שמח שהוא השגריר ההולנדי הראשון שצעיר ממדינת ישראל ביומיים, "זאת עובדה חשובה מאד מאחר שאני נולדתי בתקופה שמדינת ישראל הייתה עובדה קיימת".

בפגישותיו עם השגרירים, אמר הנשיא כי הוא מרגיש ברוח חדשה הנושבת מאירופה ושיבח את שר החוץ על השקעת מאמצים דיפלומטיים ביבשת זו.

(א.ב)