'פיטר פן' החדש
'פיטר פן' החדשבאדיבות דיסני+ ישראל

עברו אי אלו שנים מאז צפיתי בסרט 'פיטר פן' המצויר של דיסני בתור ילד, ולכן, באופן טבעי, לא זכרתי בפירוט כל דמות ופרט בעלילה. זכרתי רק, במעורפל, שזה כלל ילד מעופף, פיה, שודדי ים ואינדיאנים. כל מה שילד יכול להיות לרצות בסרט המצויר שלו.

גרסת הלייב אקשן החדשה של דיסני לסרט המצליח משנת 1953 נצמדת כמעט לחלוטין למקור, אבל תשאיר בסוף הצפייה את כל חובבי הגרסה המקורית עם שאלה מהדהדת: "רגע, לא היו פה גם פעם אינדיאנים?"

אז התשובה היא שאכן היו – היו ואינם עוד. בשנת 2023, הייצוג התרבותי של אינדיאנים הוא נושא כל כך טעון פוליטית, שדיוויד לאורי – הבמאי של הסרט – העדיף פשוט לוותר עליו.

אבל מעבר לשינוי העלילתי הזה, הסרט שומר ברובו על העלילה הותיקה והאהובה ומציג את וונדי דארלינג, ילדה צעירה שמפחדת לעזוב את בית ילדותה מאחור, פוגשת את פיטר פן, ילד שמסרב להתבגר. יחד עם שני אחיה ובליווי פיה קטנטנה בשם טינקרבל, היא טסה עם פיטר לארץ לעולם-לא הקסומה. שם היא נתקלת בפיראט מרושע, קפטן הוק, ויוצאת להרפתקה מסעירה ומסוכנת שתשנה את חייה לעד.

מה ש"פיטר - פן ווונדי" גרסת 2023 לא שומר עליו, הוא השובבות והצבעוניות שהפכו את האגדה המקורית ליצירה שאף ילד – או מבוגר – לא יכול לעמוד בפניה.

כך לא רק האינדיאנים האהובים נעלמו אלא גם דמותו מחודדת האוזניים ואדומת השיער של פיטר פן, שיש אומרים ששימשה ההשראה לדמויות האלפים של טולקין, הפכה לילד ניו זילנדי בעל מראה סתמי למדי שטולקין כנראה לא היה זוכר אפילו דקה לאחר סיום הצפייה. ודמותו הבלתי נשכחת של קפטן הוק הפכה לדמות שבשודדי הקאריביים לא הייתה מתקבלת אפילו כניצב.

אז נכון, לעלילה של 'פיטר פן' יש עדיין את הקסם שלה, אבל עשו לילדים שלכם טובה ותשלחו אותם לראות את הגרסה המקורית במקום. רק אל תשכחו לפנות לכם שעה וחצי ביומן, כי ברגע שהסרט יתחיל הנוסטלגיה כבר לא תיתן לכם לעזוב...