בנות אולפנת אמי"ת עלי זהב
בנות אולפנת אמי"ת עלי זהבצילום: יואל נקש

'נשים מובילות מדע' הוא פרויקט מנטורינג לעידוד יזמות מדעית – חינוכית – רפואית בקרב נשים שהובילו חברת אסטרהזניקה ורשת אמית.

במסגרת הפרויקט, 22 עובדות אסטרהזניקה בישראל חנכו כ-200 תלמידות בכיתות ח' לבניית מצגת עסקית שתיתן פתרון חדשני, אותו יזמו התלמידות, לאחד מהאתגרים עמם מתמודד משרד הבריאות.

8 קבוצות הגיעו לקו הסיום באירוע שנערך השבוע במשרדי החברה בכפר סבא. הבנות הציגו את הרעיונות שלהן, לעיתים תוך שיתוף בסיפור אישי ובקושי שהוביל לצורך למצוא פתרון.

מעין ולנר מאולפנת אמית עלי זהב גילתה כי היא בעלת קשיי שמיעה בעקבות אוזניות איירפודס שקנו לה הוריה ולאחר שניסתה בעצמה להפעיל אותן, גילתה כי היא לא שומעת בצד שמאל, דבר שהוביל למספר בדיקות רפואיות ולהתקנה של מכשיר שמיעה על אוזנה.

הרופאים אמרו לה כי אם הייתה מאובחנת קודם, ניתן היה למנוע את ההתקנה של מכשיר השמיעה. מתוך הקושי האישי שלה, נולד הפיתוח של 'בדיקת שמיעה'. האפליקציה תאפשר פרסונליזציה של ניהול ובקרה של עוצמת שמע באוזניות בצד הימני והשמאלי בהתאם לצורך. מטרת האפליקציה, היא לשפר את איכות החיים של הסובלים מבעיות שמע, לסייע בהפנייה באיבחון מוקדם בהתאם לצורך ולמנוע טיפול מוקדם למניעת הדרדרות.

"בפרויקט למדנו איך להפוך רעיון ומחשבה למשהו פרקטי, לתרגם אותו למילים ואיך בסוף להציג אותו, עבודת צוות, עבודה קשה והשקעה ובכללי יצאנו עם המון דברים לחיים", שיתפה ולנר.

במקום השני זכו בנות תיכון אמית נחשון בחבל מודיעין, עם אפליקציית 'אלרגו', שהציגו ציד אלקטרוני לסיוע בהתמודדות עם אלרגיות שונות בקרב ילדים. למקום השלישי הגיעה קבוצה נוספת מבנות אולפנת אמית עלי זהב בשומרון שהציגו את ה'מיקרורנטגן', מכשיר רנטגן נייד לצורך זיהוי חבלות גופניות בגפיים.

לאה שטינמץ, מנהלת אולפנת אמית עלי זהב אמרה כי "הלמידה הלא שגרתית דרך ההתבוננות בעולם שמחוץ לכותלי בית הספר פותחת בפני הבנות צוהר לחיים האמיתים ומייצרת חוויה ייחודית".

תותי נאור מנהלת השותפויות ברשת אמית הוסיפה: "בזכות הפרוייקט ועובדות אסטרהזניקה נהפכה הכיתה של 200 בנות בחודשים האחרונים למעבדת חדשנות לפתרון בעיות משמעותיות בעולמות הבריאות. כך נראית הלמידה החדשה שאנחנו שואפים אליה, יותר חשיבה, יזמות ויצירתיות".

יוסי דגן ראש מועצת שומרון סיכם: "גם הפעם, תלמידות אולפנת אמית עלי זהב מביאות כבוד גדול לשומרון".