ל"ג בעומר במירון
ל"ג בעומר במירוןצילום: דוד כהן, פלאש 90

ארגון 'חותם' שלח פנייה דחופה לנציב כבאות והצלה בדרישה לאפשר הדלקת מדורות בל"ג בעומר.

בפנייתו הבהיר ארגון 'חותם' כי על פי התחזית לא צפויים להתקיים תנאי מזג אוויר קיצוניים ולפיכך אין מקום לאסור על קיום מדורות.

במכתב החתום בידי מנכ"ל חותם - עמיטל בראלי, פירטו בחותם על חשיבותו של המועד במסורת ובמורשת היהודית "לג' בעומר החל בתאריך יח' באייר, הוא מועד חשוב בלוח השנה היהודי, ואחד המנהגים הקשורים ביום זה, הוא הדלקת המדורות", נכתב ע"י ארגון חותם.

בדבריו הבהיר בראלי כי בתחזית מזג האוויר ליום שני המתפרסמת בימים אלה, ערב ההדלקה, מזג האוויר צפוי להיות מעונן חלקית עם סיכוי לגשם.

"החלטתך לאסור על הדלקת מדורות נראית תמוהה ביותר. על פי השירות המטאורולוגי בתאריך זה צפוי להיות מזג האוויר נאה עד מעונן חלקית, וודאי שלא צפויים "תנאים קיצוניים המעלים את הסבירות להתרחשות דלקות" כפי שכתבת במכתבך", כך לשון המכתב.

נזכיר כי נציב הכבאות לא הורה באופן גורף שלא להדליק מדורות - אלא להדליקן בשטחים שסומנו לשם כך על ידי הרשויות המקומיות או למי שקיבלו לכך אישור פרטני משירותי הכבאות.

בהוראה שהוציא הנציב נכתב: "בשל תנאים קיצוניים המעלים את הסבירות להתרחשות דליקות, אני מורה על איסור הדלקת מדורות, לרבות הבערת אש בשטחים פתוחים בהתאם לתקנות, החל מיום ראשון, 7 במאי 2023 ( טז' באייר התשפ"ג) בשעה 00:08 ,ועד ליום רביעי, 10 במאי 2023 (יט' באייר התשפ"ג) בשעה 00:08, בכל רחבי ישראל, בכל שעות היממה, למעט אזור שהוכשר על ידי הרשות המקומית למטרות הדלקת מדורות והבערת אש בשטח פתוח, בתיאום עם הרשות הארצית לכבאות והצלה, ובכפוף לכך שגודל בסיס מדורה, שאינה מצויה בתוך גומה כמשמעותה בתקנות, לא יעלה על 3 מטרים וגובה מערום חומרי הבעירה המשמשים למדורה לא יעלה על 5.1 מטרים מגובה הקרקע".

"מפקד מחוז ברשות הכבאות או מי מטעמו, רשאי לאשר מראש ובכתב, הדלקת והבערת אש על אף הקבוע בצו זה בתנאים שיקבע לכך, ובלבד שמצא כי ניתן לקיים רמה נאותה של בטיחות אש בנסיבות העניין", לשון ההוראה.