אוהדים מול שוטרים. אילוסטרציה
אוהדים מול שוטרים. אילוסטרציהצילום: רויטרס

154 אוהדי כדורגל נעצרו אתמול על ידי משטרת הולנד בדרכם למשחק הליגה הראשונה, לאחר שקראו קריאות אנטישמיות וסירבו להפסיק.

בהודעת משטרת הולנד נמסר כי 154 האוהדים נעצרו בתחנת הרכבת באמסטרדם כאשר היו בדרכם למשחק בין קבוצת א.ז אלקמאר לאייאקס המקומית, קבוצה המזוהה עם היהודים.

המשטרה לא מסרה האם מדובר באוהדי אייאקס או אלקמאר, אולם תחנת הטלוויזיה המקומית 5AT מסרה כי מדובר באוהדי קבוצת אלקמאר. זו לא הפעם הראשונה שאוהדי קבוצות יריבות מנצלות את הזיהוי של אייאקס עם יהודים על מנת לשיר או לצעוק קריאות אנטישמיות במהלך משחקים נגדה.

בהודעת משטרת אמסטרדם נמסר כי "המשטרה עצרה הערב 154 תומכי כדורגל ששרו שירים אנטישמיים ברכבת התחתית. הם נעצרו לאחר שהגיעו לתחנת הרכבת הסמוכה לאיצטדיון ע"ש יוהאן קרויף בו התקיים המשחק. האוהדים התבקשו מספר פעמים להפסיק לשיר את השירים האנטישמיים לפני שננקטה פעולה נגדם. השוטרים עצרו את אוהדי הכדורגל באשמת עלבון פומבי".

במהלך ההיסטוריה שיחקו בקבוצת אייאקס מספר שחקנים יהודים והיא נוהלה על ידי יושבי ראש יהודים, מה שהפך את הקבוצה למזוהה עם היהודים והביא אוהדים רבים של קבוצות יריבות להקניט אותה ואת אוהדיה בעזרת שירים אנטישמיים.

יושב ראש איגוד הארגונים היהודיים באירופה, הרב מנחם מרגולין, הודה למשטרת הולנד על הטיפול בתקריתוקרא להנהלת א.ז. אלקמאר לנקוט בפעילות חינוכית אינטנסיבית בהשתתפות כוכבי הקבוצה ולהכריז על אימוץ עקרונות העמותה הבינלאומית לזכרון השואה IHRA.

"לשירי שטנה אנטישמיים אין מקום באירופה של 2023 ומי שלא יפעל כבר היום בנחישות נגד המלבים שנאה נגד יהודים, ימצא עצמו כבר מחר מותקף על ידי אותם בריונים ממש בתירוץ אחר" אמר הרב מרגולין והמליץ להנהלת קבוצת א.ז. אלקמאר, לקחת דוגמא מהפעילות החינוכית המרשימה של מועדון הכדורגל הבריטי צ'לסי, שזכה בפרס 'המלך דוד' של ה-EJA בזכות המאבק המתמיד שלו באנטישמיות ובשיח השטנה במגרשים ומחוצה להם.