השר עמיחי שיקלי
השר עמיחי שיקליערוץ 7

לראשונה מאז הקמת המדינה, הממשלה אישרה היום (ראשון), את הצעת שר התפוצות והמאבק באנטישמיות עמיחי שיקלי להכיר בחובתה של מדינת ישראל כמדינתו של העם היהודי ולהנציח באופן ממלכתי את יהודי התפוצות שאינם אזרחי ישראל, אשר נרצחו בשל יהדותם בפעולות איבה על רקע אנטישמי בתפוצות.

בהתאם להחלטה תוקם ועדה מיוחדת בראשות מנכ"ל משרד התפוצות והמאבק באנטישמיות אשר תבחן את אופן הנצחתם של הנרצחים.

ההצעה באה להעניק הכרה למשפחות רבות בתפוצות שאיבדו את יקיריהן בפעולות איבה אנטישמיות, ולהעמיק את החיבור והערבות ההדדית שבין מדינת ישראל והאזרחים בה עם יהודי התפוצות החולקים גורל משותף.

השר שיקלי אמר כי "פעולות איבה פוקדות את עמנו לעיתים תכופות גם בארצנו וגם מעבר לים. לאחרונה נרצחו לוסי די ושתי בנותיה רינה ומאיה הי"ד בבקעת הירדן רק מסיבה אחת: הן היו יהודיות, חלק מעם ישראל. זו גם הסיבה היחידה שבגינה נרצחה באכזריות מזעזעת שרה חלימי בפריז ואחד עשר מתפללים בבית הכנסת בפיטסבורג פנסילבניה. הכרה בקורבנות האלימות האנטישמית כחלק מנפגעי פעולות האיבה היא צעד חשוב ומתבקש, צעד המממש את התחייבות המדינה בחוק הלאום הקובע כי "המדינה תשקוד על הבטחת שלומם של בני העם היהודי ושל אזרחיה הנתונים בצרה ובשביה בשל יהדותם או בשל אזרחותם".

יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית יעקב חגואל מסר "יזמתי את המהלך לפני כשנה לאחר שנפגשתי עם משפחות שכולות מהתפוצות והרגשתי את כאבן הגדול. אני מברך את השר שיקלי, ממשלת ישראל והשותפים שלנו לקידום ההחלטה החשובה והציונית הזו. מדובר בצעד חשוב ומתבקש כעם וכמדינה שעוד מימי תקומתה נאבקה באנטישמיות. אחינו הגרים בתפוצות הם חלק בלתי נפרד מעם ישראל ולצערנו הם נאבקים מידי יום באירועים אנטישמיים. נפעל יחד עם שותפנו ליישם את ההחלטה החשובה, למען כל עם ישראל".

מנכ"לית קרן משפחת רודרמן, שירה רודרמן, מסרה: "זהו יום היסטורי לעם היהודי ולמדינת ישראל, אנו מברכים על החלטת הממשלה לפעול למען הנצחת יהודי התפוצות שנרצחו בשל יהדותם. הייתה לנו הזכות ליזום ולקדם צעד חשוב זה, ביחד עם ההסתדרות הציונית העולמית ומשרד התפוצות, ואנו מוקירים את הירתמותו של שר התפוצות והמאבק באנטישמיות, עמיחי שיקלי, לקידום צעד משמעותי זה. בהחלטה זו, מדינת ישראל הוכיחה, ללא צל של ספק, כי היא מדינתו של העם היהודי, ושרק דרך אחדותינו כעם ודרך הערבות ההדדית שבינינו, נוכל להבטיח את בטחונינו ושגשוגנו. אנו בקרן משפחת רודרמן נמשיך לפעול ביתר שאת למען חיזוק הקשר בין מדינת ישראל לבין יהדות ארצות הברית והתפוצות".

במסגרת ההחלטה תוקם ועדה מיוחדת, המשותפת לממשלת ישראל ולמוסדות הלאומיים, שייעודה לגבש המלצות לפעילות ההנצחה הממלכתית של יהודים שאינם אזרחי ישראל, אשר נרצחו בפעולות איבה על רקע אנטישמי בתפוצות. הוועדה בראשות מנכ"ל משרד התפוצות והמאבק באנטישמיות, אבי כהן סקלי, תגיש את מסקנותיה לשר התפוצות והמאבק באנטישמיות לא יאוחר מיום ה-1 בספטמבר, 2023.

באחריות הוועדה יהיה לבחון, בין היתר, קביעת קריטריונים ואמות מידה להנצחת הנופלים בתפוצות, לרבות הגדרת פעולת איבה על רקע אנטישמי בתפוצות. כמו כן תבחן הוועדה התייחסות לנרצחים באירועים על רקע אנטישמי, שאינם יהודים.