חאן אל אחמר
חאן אל אחמרצילום: Jamal Awad/Flash90

בג''ץ דחה היום (א') את העתירה שהגישה תנועת רגבים הדורשת לפנות את המאחז הבלתי חוקי ''חאן אל אחמר''.

בג"ץ מקבל את עמדת המדינה וקובע כי הממשלה תוכל לפנות את חאן אל-אחמר במועד שהיא תבחר ולא מיד, בשל "סיבות שקשורות לביטחון המדינה וליחסי החוץ שלה – שחשיבותן עולה בהרבה על הצורך הציבורי באכיפת דיני התכנון והבנייה".

השופט אלכס שטיין כתב בפסק הדין: "משיבי המדינה אינם מתנערים מחובתם העקרונית להרוס את המאחז הבלתי חוקי כל אימת שאיננו חוקי. ברם, כפי שהוסבר לנו באופן משכנע אין בידם לעשות כן בעת הזאת מסיבות עדכניות שקשורות לביטחון המדינה וליחסי החוץ שלה – סיבות שחשיבותן עולה בהרבה על הצורך הציבורי באכיפת דיני התכנון והבנייה במאחז וזכויות המדינה במקרקעין עליהם הוא הוקם שלא כדין".

''נחה דעתנו כי טעמים אלה קשורים לענייני ביטחון ויחסי החוץ של המדינה", ציין השופט שטיין. "בנסיבות אלו, העתירה שלפנינו מיצתה את עצמה. כל שנוכל לתת לעותרת הוא הכרזה כי המאחז נבנה שלא כדין ועל כן הוא בר-פינוי ובר-הריסה. בהחלטתם העדכנית של משיבי המדינה באשר לאכיפת הדין בנוגע למאחז ודייריו לא נוכל בעת הזאת להתערב".

השופט נעם סולברג: "גם אני שוכנעתי, לאחר עיון בחומר החסוי שהוצג לנו, כי טעמים עדכניים, ממשיים, הנוגעים ליחסי החוץ והביטחון של המדינה, אינם מאפשרים את הפינוי בעת הזאת".

בתנועת רגבים הגיבו לדחיית העתירה השישית בסוגיית פינוי חאן אל אחמר ומסרו כי "עתירה זו מציבה מראה המוכיחה שוב כי בפני בג"ץ יש שווים יותר ויש שווים פחות. בעתירות אחרות בהן המדינה טענה כי ישנם 'שיקולים מדיניים"', דוגמת עמונה, נתיב האבות ומגרון, בג"ץ סרב לקבל טענה זו ודרש בכל זאת לאכוף את החוק וציין באופן נחרץ שאין מקום לשיקולים מדיניים באכיפת חוקי התכנון והבניה.

''מאידך, התקפלות המדינה בפני לחץ בינלאומי והגושפנקה שנותן בג"ץ להתקפלות זו מובילים את המדינה לסף אנרכיה: בכל פעם שמדיניות הממשלה לא תמצא חן בעיני גורמים בינלאומיים אלו ואחרים, הם יפעילו לחץ והממשלה תיסוג. ברוח ימים אלו- המילה המתאימה ביותר היא בושה. בושה לממשלת ישראל ובושה לבג"ץ", תקפו ברגבים.