בינה מלאכותית
בינה מלאכותיתצילום: iStock

אין זמן לאבד. מדינת ישראל חייבת לסמן לעצמה יעד ברור: עד שנת 2030 להפוך לאחת משלוש מעצמות הבינה המלאכותית (AI) המובילות בעולם.


בעוד אנחנו עסוקים באינספור משברים פוליטיים, מריבות וחרמות פנימיים, העולם דוהר קדימה בטכנולוגיה אשר הולכת לשנות את המציאות כפי שהכרנו אותה.

טכנולוגיית הבינה המלאכותית מתקדמת בקצב מעריכי בכל העולם, והיא מסמנת את המהפכה הגדולה ביותר בדורנו.

רבים מאיתנו חוו טעימה ראשונה באמצעות אפליקציית ChatGPT שמחוללת תדהמה אצל כל מי שמשתמש בה.
וברור לכולנו שאנחנו בתחילת ההתחלה של AI. עוד לא ראינו כלום.


כראש ממשלת ישראל לשעבר, וכיזם הייטק לשעבר, אני מסתובב בכל רחבי העולם, וזהו הנושא העיקרי שמעסיק את כל החברות וכל הנהגות המדינות שאני פוגש. אין מנכ"ל חברה שלא אובססיבי לזה, ואין מנהיג מדינה אדיש.
כולם מבינים שמי שיחמיץ את המהפכה יישאר לא רלבנטי, כמו נהג כרכרת סוסים בעידן המכוניות.
אסור לנו להישאר מאחור.

הבינה המלאכותית הולכת לשנות, לשבש ולהפוך כמעט את כל תחומי חיינו בצורה קיצונית, וכל זה בטווח הזמן הקרוב של השנים הקרובות.


חינוך

החינוך ישתנה מקצה לקצה כאשר תלמיד יוכל ללמוד ולהתקדם בקצב ובדרך התואמת את יכולותיו, נטיותיו, ותחומי העניין שלו. תפקיד המורים ישתנה בצורה דרמטית, וקשה עדיין לחזות את הדרך. הצעת ביניים: במקום שבתי ספר ואוניברסיטאות יאסרו על תלמידים שימוש בChatGPT, עליהם לעודד כמה שיותר שימוש מושכל.

בריאות

תחום הבריאות והטיפול הרפואי יעבור מהפכת ייעול ושידרוג. ה-AI יהפוך לכלי עזר הכרחי עבור כל רופא. רופא שלא ישתמש בAI על מנת לאבחן מחלה ייחשב מועל בתפקידו. בינה מלאכותית תסרוק ותאתר שינויים בצילומי MRI בצורה יעילה לאין ערוך. פיתוח תרופות ייעזר בAI בצורה משמעותית. ישראל, על קופות החולים שלה ומערכת הבריאות, יכולה לתפוס הובלה.


משפט

כלי AI יוכלו להחליף חלק ניכר מעבודת עורכי הדין. בניסוחי חוזים, בלימוד פסקי דין מן העבר, תקדימים ועוד.
בעתיד הלא רחוק שופטים ייעזרו בAI כדי לשאוב את הידע הנדרש להכרעה.


ביטחון

כל צבא בעולם אמור כעת להסתער על טכנולוגיות שיוכלו להחליף שילוח חיילים לחזית הקרב. נניח יש כפר רווי-אויב. לפני שאתה שולח פנימה חיילים, אולי תשלח עשרות רחפנים, רובוטים קטנים ומיני-רכבים להסתובב בכפר, ללמוד אותו, ואז לתקוף? אם אנחנו לא נעשה זאת, האויב שלנו יעשה זאת.


עסקים ומכירות

את רוב פעולות שירות הלקוחות, יוכלו בוטים של AI לעשות בצורה יעילה ואפילו אדיבה יותר מבני אדם, מכיוון שהם לא מאבדים סבלנות. גם תהליך טלמרקטינג יבוצע על ידי בוטים של AI שבכלל לא נוכל להבדיל בינם לבין בני אדם. אינספור תהליכים פנימיים של ייצור, תיפעול ושירות יעברו אוטומטיזציה גם כדי להוזיל עלויות, וגם כדי להגדיל הכנסות. גרפיקה, סלוגנים ופרסומות יוכנו על ידי AI בלבד או עם סיוע אנושי מינימאלי.


תוכנה והייטק

מערכות AI כולל ChatGPT יודעות כבר היום לכתוב קוד תוכנה בעצמן. כל חברת הייטק חייבת אתמול לבצע הערכה של השפעת AI לטוב ולרע על השוק שלה ועל כלל פעילותה.

נפש האדם

מערכות agent של AI ידעו להתחבר רגשית לבני אדם, ואף ליצור מערכות יחסים. זה דבר מסוכן מאין כמותו, כי אפשר יהיה לנצל את זה לתמרן מחשבות ולהנדס תודעה אנושית בצורה מסיבית ואינדיבידואלית בו זמנית.
דמיינו למשל בוט AI שמתבטא כמו בן אדם. הוא יוצר קשר עם בתך בת ה-17, מכיר אותה, לומד את לבטיה ותחושותיה ואז יכול להשפיע על עמדותיה, העדפותיה הפוליטיות או הצרכניות. יכולת זו קיימת כבר ברגע זה, והיא תשתפר בצורה מהירה ביותר. עלינו לתת על זה את הדעת.


מגוון תחומים נוספים שיושפעו בצורה דרמטית: מדעים, תחבורה, בנקאות, שוקי הון, פסיכולוגיה, בידור, תרבות, תקשורת ועוד. הכל.

תחום הבינה המלאכותית יעצב את המציאות הכלכלית, הביטחונית, החברתית, המדינית והפנימית שלנו בדור הנוכחי, בין שנרצה ובין שלא.

יש לנו שתי אפשרויות: לבזבז זמן יקר בשטויות ולאפשר ליריבינו להגיע להובלה טכנולוגית ומהותית בתחום, או להפוך למובילה עולמית הן בטכנולוגיה עצמה והן ביישום המושכל שלה בתוך מערכות חיינו.


על ממשלת ישראל להגדיר מיד את ההובלה בתחום הבינה המלאכותית כיעד מרכזי למדינת ישראל. סביר להניח שארה"ב וסין יהיו המובילות העולמיות מכיוון שיש להם את המשאבים לכך, וגם כי שתיהן כבר סימנו זאת כיעד לאומי דחוף.

מבחינתן, זה דומה קצת לתחרות על הגרעין בשנות ה-40 וה-50 של המאה הקודמת. אם מדינת ישראל, על מוחותיה, על היצירתיות שלה והתעוזה, על החוצפה הישראלית, על אומת ההייטק שבה ומערכות הביטחון החדשניות שלנו, תירתם למשימה, נוכל להתמקם כאחת משלוש מעצמות ה-AI המובילות בעולם.

זה אפשרי. חבל על כל דקה.