אוחנה עטור בתפילין
אוחנה עטור בתפיליןצילום: הרב מ.לזר בית חבד פיאצא בולוניא

יו"ר הכנסת אמיר אוחנה משתתף בשורת טקסים ואירועים ברומא בירת איטליה, המציינים 75 שנה לעצמאותה של ישראל וכן 75 שנה לדמוקרטיה ברפובליקה האיטלקית.

בטקס שהתקיים בסנאט, הבית העליון של הפרלמנט האיטלקי, הריעו חברי הפרלמנט ממושכות ליו"ר הכנסת אוחנה, זאת לאחר שנשיא הסנאט, איגנציו לה רוסה הכריז על נוכחותו, והוסיף: "זה לא רק יום השנה ה-75 שלנו, גם ישראל מציינת 75 שנים להקמתה ולכן ביקשתי מחברי אמיר אוחנה, שנמצא כאן עם בן זוגו, שיכבד אותנו בנוכחותו ואני מודה לו על שהוא חוגג איתנו 75 שנים לאיטליה ולישראל".

יו"ר הכנסת הוזמן לשבת בשורה הראשונה במליאת הסנאט, כשלצידו בן זוגו אלון, ניצולת השואה האיטלקיה ליליאנה סגרא אשר הוכרזה באיטליה כ"סנאטורית לכל החיים" וראש ממשלת איטליה לשעבר מריו מונטי.

במסגרת היום החגיגי, פגש יו"ר הכנסת אוחנה גם את נשיא איטליה, סרג'יו מטארלה, ראשת הממשלה, ג'ורג'יה מלוני, נשיאת בית המשפט לחוקה, סילבנה שארה ונשיא הבית התחתון של הפרלמנט האיטלקי, לורנזו פונטנה.

בנוסף, אוחנה הניח תפילין בעזרת שליח חב"ד ברומא הרב מנחם לזר.

בתערוכה המשותפת
בתערוכה המשותפתצילום: Salvatore Arnoneבפגישותיו אמר יו"ר הכנסת אוחנה: "עצמאותה של ישראל אינה דבר מובן מאליו. אנחנו נאבקים יום-יום ושעה-שעה מול אויבים המבקשים לכלותנו. איטליה היא ידידת אמת של ישראל ואנחנו זקוקים להמשך הסיוע שלה במאבק הזה; בין היתר באמצעות הכרזה על משמרות המהפכה באיראן כארגון טרור, בלימת המירוץ האיראני לגרעין וגינוי ביטויי התמיכה של גורמים רשמיים ברשות הפלסטינית כלפי הטרור. היחסים בין איטליה לישראל הם חזקים מאשר היו אי פעם בעבר - ואנו נפעל כדי לחזק אותם עוד".

יו"ר הכנסת אוחנה ונשיא הבית התחתון של איטליה, לורנזו פונטנה, חנכו תערוכה משותפת חדשה ביוזמת הכנסת, אשר תוצג בבניין הפרלמנט האיטלקי: "הכנסת וה"קאמרה" (הבית התחתון): 75 שנות היסטוריה ודמוקרטיה פרלמנטרית". בתערוכה מופיעים מיצגים המבטאים את היחסים החמים בין ישראל ואיטליה, ושיתופי הפעולה הטובים בין המדינות והפרלמנטים.

נשיא הקאמרה פונטנה בירך את יו"ר הכנסת אוחנה על פתיחת התערוכה המשותפת ואמר: "האירוע הזה מתקיים במלאת 75 שנה להקמת מדינת ישראל, דמוקרטיה צעירה אך יציבה, המהווה דוגמה חריגה במזרח התיכון". פונטנה העלה על נס גם את הקשרים בין שתי המדינות וציין כי "ישראל עומדת בחזית במחקר המדעי, בהיי-טק, ברפואה, ובעוד תחומים נוספים ומהווה מודל עבורנו". היו"ר אוחנה הזמין את הנשיא פונטנה לביקור רשמי בכנסת: "בסימן לשנה הבאה בירושלים".

הערב תתקיים קבלת פנים חגיגית לרגל 75 שנה עצמאות ישראל בהזמנת שגריר ישראל באיטליה, אלון בר ובהשתתפות מאות מוזמנים, בהם נשיא הסנאט, שרים בממשלה וראשי הקהילה היהודית באיטליה.