חטיבת כפיר. ארכיון
חטיבת כפיר. ארכיוןצילום: דובר צה"ל

חיילים דתיים פנו לרב הראשי לצה"ל ולקצינת פניות הציבור בימים האחרונים עקב שירת נשים בעצרת חטיבת כפיר שיקיים צה"ל ביום חמישי הבא.

"לקראת העצרת החטיבתית של חטיבת כפיר, אנו, חיילים הורים, ובני משפחותיהם מבקשים לא לכפות שמיעת שירת נשים בניגוד לאמונתנו, ולאפשר למעוניין לצאת בשלב השירה", נכתב בפנייה.

החיילים מצביעים על אפליה בתוך החטיבה בין חיילים בגדוד נצח יהודה שפטורים מכפיית שירת נשים, לבין שאר החיילים, למרות העובדה שהחיילים הפונים נמנעים משירת נשים באורח חייהם הדתי. "בחטיבת כפיר גדוד נצ"ח יהודה מקבלים (בצדק) זכויות מלאות בנושא זה, ואנו שלא שומעים שירת נשים לא אמורים לחוות אפליה דתית ויחס של איפה ואיפה. אנו מקפידים על הלכה זו לא פחות מכל חייל אחר בנצ"ח יהודה ובמסגרות אחרות ומבקשים יחס שוויני כדי לקיים את אורח חיינו הדתי כהלכתו".

הרב אביעד גדות מנכ"ל ארגון תורת לחימה מסר לערוץ 7: "לצערי התקבע בצה"ל כי תנאי דת במסלול חרדי שונים ממסלולים אחרים בהם משרתים חיילים שומרי מצוות המקפידים על קלה כבחמורה ועל ההלכה לא פחות מחיילי נצח יהודה הנפלאים. אנו קוראים לרב הראשי לצה"ל לטפל באפליה זו בכדי שכל חייל יוכל לשמור על ההלכה בצה"ל ללא כפיה וללא אג'נדות. כך ראוי לצבא יהודי".

תגובת דובר צה"ל: "העצרת של חטיבת כפיר אשר תתקיים ב-18 במאי 2023, הנה אירוע ערכי ומאחד לכל חיילי ומפקדי החטיבה. בטקס עתידה להופיע להקה צבאית בהשתתפות נשים וגברים. באירועים מסוג זה חלה חובת השתתפות על החיילים, אך בידי המפקדים קיימת האפשרות להתיר לחיילים להשתחרר מן הפעילות אם יש חשש שהשתתפותם תפגע באמונתם, בערכיהם או באורח חייהם הדתי. לא התקבלה כל פניה אצל קצינת פניות הציבור או הרבצ"ר בנושא זה. צה"ל מוקיר ומכבד את כלל משרתיו, ללא הבדל של דת, גזע או מין, ופועל לשיווין זכויות לכלל משרתיו".