צה"ל במהלך המצור על כנסיית המולד
צה"ל במהלך המצור על כנסיית המולדצילום: flash 90

היום לפני 21 שנים הסתיים המצור שביצע צה"ל על כנסיית המולד שבעיירה בית לחם, שם התבצרו 50 מחבלים פלסטינים אשר לקחו כבני ערובה את 46 הכמרים ששהו באותו זמן במתחם, לצד צעירים וילדים נוספים ששהו במתחם באותו זמן.

האירוע הסתיים לאחר 39 יום כתוצאה ממשא ומתן עם המחבלים, אשר בסופו התפנו החמושים מהכנסייה וגורשו לרצועת עזה ולחוץ לארץ מבלי להיעצר, בתמורה לשחרור בני הערובה מתוך הכנסייה.

השנה היא 2002 והימים הם ימי מבצע חומת מגן. בכנסייה מתבצרים 50 פלסטינים חמושים ברובים ובמטעני חבלה. הקבוצה, שבראשה עמד הקולונל עבדאללה דאוד, ראש המודיעין הפלסטיני בבית לחם, לקחה כבני ערובה את 46 הכמרים ששהו בכנסייה וכמאתיים אזרחים נוספים, בהם נערים וילדים. בשל חשיבותו הדתית של המבנה כוחות צה"ל לא פרצו אליו, אולם מנעו הכנסת מזון.

במהלך המצור הציתו החוטפים חלקים מקודשים במתחם הכנסייה. בנוסף, לפי עדות כמרים שהוחזקו במקום, החוטפים גנבו חפצים יקרי ערך והשתמשו בדפים של ספרי קודש של הכנסייה כבנייר טואלט. באותם ימים גם ניסו רבים מבני הערובה להימלט מהמבנה. חלק מהחמושים נורו על ידי צלפים של צה"ל.

ב-9 במאי, לאחר מו"מ ממושך, הוסכם כי המבוקשים יועברו לקפריסין או לעזה, בתמורה לשחרור בני הערובה. לאחר פינוי המבוקשים לחו"ל צה"ל איתר ופירק את 40 המטענים שמהחבלים השאירו מאחוריהם בכנסייה.

אירוע המצור זכה להדהוד תקשורתי בקנה מידה עולמי, עקב משמעותה של כנסיית המולד לנצרות ובפרט לוותיקן. בשנת 2022 צולם בתאגיד "כאן 11" סרט תיעודי בן שני חלקים, המביא את העדויות והתמונות מאותם הימים, דרך שמיעת עדויות מהצוותים השונים שחלקו חלק בתכלול האירוע כולו.