ד"ר חנה קטן
ד"ר חנה קטןערוץ 7

אני לא מאמינה בניסים. כל המספר בשבחו של תכשיר פלא 'טבעי' שמשפר זרימת דם, לחץ דם גבוה, אנמיה, ועוד ועוד, מבלי לציין נזקים אפשריים, מספר חצי אמת.

הרי אין דבר מושלם חוץ מריבונו של עולם. אין דבר שהוא טוב ללא רע ואין רע ללא טוב. אנחנו חיים בעולם שיש בו מורכבות.

וכך אנחנו רואים גם במצבים שנושאים עמם ברכה גדולה. התורה מדגישה את זה בברכה המקדימה את התוכחה: 'וְהִשִּׂיג לָכֶם דַּיִשׁ אֶת-בָּצִיר, וּבָצִיר יַשִּׂיג אֶת-זָרַע... וַאֲכַלְתֶּם יָשָׁן, נוֹשָׁן; וְיָשָׁן, מִפְּנֵי חָדָשׁ תּוֹצִיאוּ'. לכתחילה יותר נוח ונעים שיש הפסקה בין סיום עונת הדישה של מיני הדגן לתחילת עונת הבציר בסוף הקיץ, והפסקה נוספת בין סיום הבציר של הקיץ ופתיחת עונת הזריעה בתחילת החורף.

אבל כאשר כמויות היבול אדירות -אין הפסקות, יש לחץ, משימה אחת 'משיגה' את המשימה הבאה, יש חפיפה, ואין זמן לנוח... וזאת בעיה, שטובעת בתוך הברכה האדירה של היבול הענק שמכסה אותנו עד בלי די'.

וכן בהמשך הברכה: 'וּפָנִיתִי אֲלֵיכֶם וְהִפְרֵיתִי אֶתְכֶם, וְהִרְבֵּיתִי אֶתְכֶם'. יש כאן הבטחה להשגחה פרטית ('ופניתי אליכם') שבעקבותיה נזכה לברכה מיוחדת של פרייה ורבייה. אכן זו ברכה עצומה. וזאת תכלית ההגשמה של האדם בעולמו. אבל אין ספק שגידול משפחה ברוכה כרוכה בהרבה טרחה פיזית ורגשית, הרבה לילות לבנים, גם כשהם קטנים ויושבים על הידיים וגם כשהם גדולים וכבר מונחים על הכתפיים.

וכמובן שיש מאמץ כלכלי משמעותי, למרות שילד נולד וכיכר לחם בידו... אז הברכה הזו היא ברכה נפלאה, אבל היא גוררת עמה דרישות למאמץ והשקעה מרבית . עוד דוגמה לכך הוא הריון תאומים , שנושא ברכה כפולה אך גם זוקק מעקב מוקפד יותר ומלווה בסיכונים גבוהים וצפיפות תוך רחמית ואתגרים בחינוך של שניים שהבליחו יחד לעולם. כמה מחשבה יש להשקיע כדי נשמור על הייחודיות של כל אחד משניים שהם ביחד אבל כל אחד גם לחוד.

וכך הוא בכל הברכות שבתורה, בכל הברכות שבחיים. 'גם את זה לעומת זה עשה האלוקים'. התמונה הכי מוחשית למציאות דואלית זאת מופיעה בהפטרה של בפרשת אחרי מות. וכך כותב הנביא- 'הנה ימים באים נאום ה' וניגש חורש בקוצר ודורך ענבים במושך הזרע והטיפו ההרים עסיס וכל הגבעות תתמוגגנה'- צפוף צפוף בשדה.

הוא חורש וחורש וכבר הגיע זמן קציר מרוב יבול. הוא דורך וכבר הגיע זמן למשוך בזרע. את הברכה הזאת אנחנו זוכים לראות היום.

הארץ נותנת פירותיה, יש פריחה בכל ענפי התעשייה והמסחר, הטכנולוגיה המדע והרפואה, החקלאות והביטחון, וכמובן שספסלי בתי המדרש עמוסים לעייפה, עם צפיפות אוכלוסין שלא נראתה כמוה בעולם התורה, ולמרות זאת לא יאמר אדם שצר לו המקום. 'ונתתי לכם ברכה עד בלי די'