הפועל חוגגת היסטוריה על אדמת ספרד
הפועל חוגגת היסטוריה על אדמת ספרדצילום: FIBA.BASKETBALL

כל עכבה לטובה? פעמיים הייתה צריכה הפועל ירושלים לארח את אירוע השיא של מפעל הכדורסל האירופי השני בחשיבותו, מפעל ליגת האלופות של פיב"א.

אחרי שבעונתה הראשונה במפעל האירופי, הודחה ברבע הגמר על ידי טנריפה הספרדית, אותה הדיחה בחצי הגמר שלשום, ירושלים הייתה צריכה לארח את אירוע הפיינל-פור האירופי של עונת 2020.

כמות האוהדים הגדולה, האולם החדיש עם 11,000 מקומות ישיבה והעובדה שהגיעה עונה שניה ברציפות למעמד רבע הגמר של המפעל האירופי, הקנו לירושלים את האפשרות לארח את אירוע השיא באולמה הביתי.

ואז התפרצה הקורונה לחיינו. הקבוצה האדירה של ירושלים באותה עונה תחת אימונו של עודד קטש נעצרה בשל המגיפה ולאירוע הפיינל-8 שהתקיים באתונה לבסוף הגיעה בכושר לקוי במיוחד כשהובסה על ידי בורגוס הספרדית בתוצאה 65:92.

גם העונה הייתה מועמדת ירושלים לארח את הפיינל-פור האירופי כשסוף סוף שחזרה את הישג השיא שלה כשהצליחה להגיע עד לחצי הגמר של המפעל השני בחשיבותו בכדורסל האירופי, אך לבסוף בחרה פיב"א, ארגון הכדורסל האירופי לקיים את הטורניר אצל פיינליסטית אחרת - מלאגה הספרדית, זאת בין היתר בשל סירובה של ירושלים להבטיח כי תשתתף גם בעונה הבאה במפעל האירופי של פיב"א ולא בזה המקביל של הנהלת היורוליג - היורוקאפ.

אחרי שאוהדים ישראליים רבים מתחו ביקורת על קיום הפיינל-פור מחוץ לישראל, נדמה כי דווקא זה מה שעזר לקבוצתם להגיע עד למעמד הגמר שכן בפעם השלישית ברציפות הקבוצה המארחת לא תיקח חלק בגמר המפעל כאשר מלאגה הודחה בידיי טלקום בון הגרמנית בחצי הגמר בתוצאה 69:67.

בכדי לזכות בגביע אירופי שני בתולדותיה, אחרי שזכתה ביול"ב קאפ בעונת 2004, ירושלים תצטרך לעצור את כוכב הגרמנים, שורטס.

עם ממוצעים של 18.9 נקודות ו-7.1 אסיסטים העונה במפעל האירופי, כשהוא קולע כמעט בכל המשחקים כמות דו-ספרתית של נקודות, כולל תשע פעמים 20 נקודות ומעלה, הפועל ירושלים חייבת לעצור את מי שנבחר לשחקן חמישיית העונה של המפעל האירופי יחד עם זאק הנקינס.

עם כל הכבוד לזכייתה של נבחרת גרמניה במדליית הארד באליפות אירופה האחרונה, המסורת, הוותק וההיסטוריה לצד הירושלמים.

בעוד שתי קבוצות גרמניות בלבד הצליחו לזכות בתארים אירופיים במרוצת השנים, לירושלים יש וותק במפעלים אירופיים, כמו גם התואר האירופי בו זכתה ב-2004.

האם 19 שנים, חודש ויום אחרי הגביע ההוא, הפועל ירושלים תניף שוב תואר אירופי? תשובות הערב בשעה 21:00 שעון ישראל.