משתתפי מצעד הדגלים
משתתפי מצעד הדגליםצילום: Yonatan Sindel/Flash90

השר לשעבר יועז הנדל מוביל מצעד דגלים אלטנרטיבי לזה שהפך לחלק ממסורת יום ירושלים. בראיון לערוץ 7 הוא מסביר את התחושות שהובילו אותו למהלך.

"אני רואה את יום ירושלים כיום לאומי חשוב מאוד למדינת ישראל. יום שבו הצנחנים וחיילי יחידות אחרות שחררו את החלק שיהודים רבים כספו אליו במשך דורות, והפכו את ירושלים למאוחדת. לכן היום הזה נחגג על ידי כלל הישראלים במשך שנים", אומר הנדל המספר כיצד כסטודנט היה שותף לחגיגות אליהן הגיעו קיבוצניקים עם עגלות תבואה שהועלו לירושלים ו"איך היינו סטודנטים בנים ובנות, דתיים וחילוניים וחוגגים את יום ירושלים".

"בשנים האחרונות", הוא אומר, "היום הזה הפך ליום מגזרי, וליתר דיוק, מדובר בזרם החרד"לי של הציונות הדתית. אני לא מאשים את החוגגים", מדגיש הנדל וקובע כי ברור שכל ואקום מתמלא, ובמקום בו אין חוגגים ממגזרים אחרים הקבוצה החוגגת היא שקובעת את הטון. "אני גם לא בא לדון מי קדם, הביצה או התרנגולת, אבל כשהגעתי עם הבת שלי לחגיגות לפני כשש שנים היה סדרן ליד בית הכנסת הגדול שדרש מאיתנו להיפרד, אני לגברים והיא לנשים. ככה אף חילוני ואף דתי לאומי, מיינסטרים וליברל, לא יכול לבוא לחגוג. כשבמקום 'ירושלים של זהב' של נעמי שמר יש רק שירים חסידיים, זה נותן תחושה שהאירוע נועד למגזר מסוים".

לדבריו בכל שנה הא מקפיד להגיע עם משפחתו ו"אני לא רואה שם חילוניים. צריך לומר את האמת". על מנת לשנות את המציאות יוזם הנדל את הצעדה האלטרנטיבית שבה לדבריו "יהיה גם ימין אחראי, גם שמאל ציוני, גם מרכז. לא טוב היות הימין לבדו".

"אני מסתכל על מה שקרה בארבעת החודשים האחרונים וקרה דבר מאוד חיובי והוא שבישראל חזרו להתווכח למי יש יותר דגלים, מי עושה שירות צבאי משמעותי יותר, חזרו להשתמש במושגי היסוד הציוניים של התיישבות והגנה על המולדת, ומי שלא משרת מתבייש ונותן תירוצים וכך גם מי שלא מרים דגל. השמאל הציוני מרים דגל ישראל בגאווה וזה מאוד חשוב וכך הימין. מי שלא משרת בצבא יודע שהוא ישראלי פחות טוב בהקשר הזה, ולדבר הזה יש אפשרות להשפיע על יום ירושלים שהפך מיום של צנחנים שמשחררים את הכותל ליום של רבנים".

לטעמו ביום ירושלים רואים בעת האחרונה את תומכי איתמר בן גביר ש"נושאים שלטים ולא מתגייסים לצבא", וחרד"לים ש"יכולים לעשות מעשים מעולים ולעשות מעשים מצוינים, אבל הם זרם מסוים", ו"נוער שוליים חרדי שבא לעשות מהומות, ואתה לא רוצה ציבור חילוני או את ההתיישבות העובדת ואת המיינסטרים הדתי של גבעת שמואל. אתה לא פוגש את עם ישראל".